Z problemem można sobie radzić i maksymalnie go złagodzić.
Zadbaj o prawidłową postawę, chodź z lekko uniesioną głową, pamiętaj o prostowaniu pleców.
Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, rób sobie częste przerwy – wstań i przespaceruj się.
Jeśli jesteś praworęczna, odciążaj te stronę ciała i wykonuj pewne czynności lewą ręką.
Jeśli musisz podnieść cięższy przedmiot, nie schylaj się po niego, tylko najpierw przykucnij i powoli się podnoś.
Twoje łóżko musi być wygodne – materac niezbyt miękki, ale sprężysty. Zrezygnuj z miękkiej poduszki. Przed wstaniem z łóżka, przeciągnij się i zrezygnuj z gwałtownego wstawania. To ważne, gdyż Twoje mięśnie po nocy nie są gotowe do szybkich, raptownych ruchów.
Chodź na spacery, gdyż podczas chodzenia pracują mięśnie grzbietu – co zdecydowanie wzmacnia kręgosłup. Postaraj się, by spacerowanie stało się Twoim codziennym nawykiem, tutaj ważna jest systematyczność.
Zachowuj prawidłową wagę ciała. Odżywiaj się zdrowo: jedz chudy nabiał, owoce, warzywa czy ryby. Pij dużo płynów – najlepiej wód średniozmineralizowanych, o niskim poziomie sodu. Polecam Ustroniankę z Jodem, gdyż niedobory tego pierwiastka są w czasie ciąży bardzo częste. Dlatego uważam, że jego odpowiednie suplementowanie w diecie jest bardzo ważne.
Stosuj kąpiele i chodź na basen – to bardzo rozluźnia i odpręża. To ważne po ciężkim dniu, a życie nie szczędzi nam też stresów. Prysznic pomoże pobudzić krążenie krwi i usunąć bóle napięciowe.
Stosuj ćwiczenia odprężające, odciążające. Ćwiczenia z piłką będą tutaj bardzo pomocne. Stosuj je jednak pod okiem doświadczonego instruktora, który ułoży odpowiedni zestaw oraz zwróci uwagę na poszczególne partie kręgosłupa.