Jak radzić sobie ze stresem podczas ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem, którego nie powinno być podczas ciąży, a który we współczesnym świecie wydaje się być nie do uniknięcia?
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika małgorzata (633)

48 odpowiedzi

+30 głosów
To prawda, nie da się zupełnie uniknąć stresu i nerwów, jednak ich nadmiar może mieć poważne skutki nie tylko psychiczne, ale i zdrowotne, zwłaszcza podczas ciąży, kiedy ważne  jest nie tylko Twoje zdrowie, ale i Twojego dziecka. Warto dlatego zastanowić się, w jaki sposób zmniejszyć stres w codziennym życiu. Przed porodem staraj się jak najwięcej odpoczywać. Jeśli jednak jesteś aktywna zawodowo, postaraj się zmniejszyć ilość swoich obowiązków. Staraj się także dużo rozmawiać o swoich emocjach – najlepiej ze swoim partnerem. Z kolei zapisanie się do szkoły rodzenia może wpłynąć na Twój komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Po porodzie każdą wolną chwilę postaraj się przeznaczyć na sen. Także zła dieta i gwałtowne odchudzanie się może wpłynąć na obniżenie nastroju. Staraj się miło spędzać czas ze swoim partnerem, nawet jeśli nie masz ochoty na seks (zwykły pocałunek i przytulenie także wzmacniają waszą więź i poprawiają nastrój). Przede wszystkim jednak: daj sobie pomóc! Rodzina z pewnością zrozumie, jeśli będziesz potrzebowała odpoczynku. Przykładowo, jeśli karmisz piersią możesz ściągnąć pokarm i poprosić kogoś o nakarmienie dziecka. Ty w tym czasie możesz uciąć sobie drzemkę lub udać się na krótki spacer.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
+28 głosów
Ach gdyby Ciaza mogła przebiegac bezstresowo... Niestety, zycie niesie wiele niespodzianek, czasem takich o których chcialoby sie zapomniec. Podziele sie swoja historią: w 2 trymestrze ciazy, dowiedzialam, sie, ze bardzo bliska mi osoba choruje na raka! Niewyobrazacie sobie co działo sie ze mna przez 2 tygodnie... Nie potrafiłam sobie poradzic z ta informacja, a do tego ciaza.. trzeba o kogos zadbac, ale jak? po tygodniu płaczu, bezsennosci, bolu kazdej czesci ciała, zaniedbania starszego dziecka i wszystkich wokoł, postanowilam sie wziac w garsc, zglosilam sie do porzyjaciela fitoterapeuty, przepisał mi mieszkanke ziolowa nie szkodzaca dziecku a pomocna w walce z silnym stresem. Oprocz tego rodzina staneła na wysokosci zadania i bardzo mi pomogła. Udało sie, trzezwa postawa pomaga w walce i mnie i choremu!
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+28 głosów
Mnie pomagał samotny spacer. Gdy nerwy mi puszczały po prostu znikałam na kilka godzin z domu włócząc sie po polach i okolicznym lesie. Uspokajało mnie równiez czytanie książek.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+25 głosów
Idź na spacer, poczytaj książkę, umów się z przyjaciólką na klachy albo wypad do sklepów. Zrób sobie domowe spa ;-)
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+26 głosów
po prostu trzeba się przestawić ja miałam dużo stresów w ciąży starałam się żyć dniem i nie przejmować się troszkę pomagało. do tego spacery sen melisa:)
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+27 głosów
niestety to trudne , bo czasy są trudne. trzeba podejść do tego trochę tak : zignorować stres, zapomnieć o nim , pomyslec ze nie istnieje, dzięki temu nasze dzieciatko będzie spokojniejsze w brzuszku jak i później:)
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+23 głosów
mieć chwile na wyciszenie, osobę przyjaciółkę której sie wygadamy relaksacyjna kapiel masaż  ale stresu i tak nie unikniemy
odpowiedź 18 października 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+21 głosów
unikać miejsc ludzi i sytuacji które stresują:) o ile to możliwe:) a przede wszystkim zajmować się tym co jest przyjemne, pozytywnie nastraja:)
odpowiedź 5 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+22 głosów
proponuję robić to co nas wycisza, uspokaja np spotkanie z koleżanką, zakupy, kąpiel, wizyta u fryzjera, długi spacer a czasem wtulenie sie w męża/partnera. Każda z nas inaczej odreagowuje, na każdą z nas co innego działa więc trzeba wypróbować:-)
odpowiedź 9 grudnia 2013 przez użytkownika agas (6,546)
+19 głosów
dobre pytanie ;) ja strasznie się stresowałam ale w końcu nie wytrzymałam i przestałam się przejmować wszystkim to było jedyne lekarstwo żyłam dniem :)
odpowiedź 22 grudnia 2013 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...