Jak radzić sobie z bezsennością w ostatnim trymestrze ciąży?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w Ciąża - III trymestr przez użytkownika niezalogowany

41 odpowiedzi

+7 głosów
Zadbaj o odpowiednią dietę i dobrą temperaturę w pokoju oraz wilgotność powietrza.
odpowiedź 10 września 2015 przez użytkownika maatttiiii (38,171)
+6 głosów
Ja dużo czytałam.
odpowiedź 3 listopada 2015 przez użytkownika bst (46,816)
+6 głosów
czytałam dużo i piłam ciepłe herbatki
odpowiedź 13 listopada 2015 przez użytkownika magdalena41 (30,194)
+2 głosów
dużo odpoczywać na swiezym powietrzu
odpowiedź 23 listopada 2015 przez użytkownika Sktzacik (100,686)
+4 głosów
Mi pomagal cieply kubek mleka z miodem albo herbatka.
odpowiedź 6 grudnia 2015 przez użytkownika irena_mmm (120,823)
+4 głosów
Mojanzona nie miala zadnych problemów ze spaniem
odpowiedź 15 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
+1 głos
Korzystac ze świeżego powietrza
odpowiedź 25 marca 2016 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
0 głosów
Moja bezsenność trwała 5 dni po tym okresie urodziłam synka. Nie wątpliwie była ona spowodowana częstymi mocnymi skurczami przepowiadającymi poród. Przez tych parę dni leżałam w domu w łóżku jak chwytały mnie te skurcze ok. co 2 godz. Strasznie były uciążliwe. Mi nic nie pomagało choć są odpowiednie sposoby m.in.: dieta na bezsenność w ciąży ostatni posiłek zjedz 2–3 godziny przed snem. Powinna to być lekkostrawna kolacja – jak najwięcej białka i węglowodanów, a jak najmniej tłuszczu. Produkty bogate w białko (mleko, sery, lody, ryby, drób) dostarczą ci tryptofanu - to aminokwas, podnoszący poziom serotoniny, a ta z kolei pozwala zrelaksować się i spokojnie zasnąć. Podobnie działają węglowodany np. w pieczywie, ryżu, kukurydzy, makaronie, płatkach owsianych. Nie pij wieczorem herbaty ani coca-coli, bo zawiera pobudzającą kofeinę. Dobrze ci natomiast zrobi herbatka ziołowa o działaniu odprężającym, np. z rumianku czy melisy, a jeszcze lepiej – wywar z lawendy. Tradycyjnym domowym środkiem na bezsenność jest ciepłe mleko. Działa prawie jak walium – uspokaja i usypia – bo podgrzanie mleka przyspiesza uwalnianie tryptofanu. Pamiętaj też o magnezie, który jest niezbędny do dobrego snu, a ponadto jego niedobór powoduje skurcze. Magnez jest w orzechach, soi, kaszy gryczanej, bananach. Przed snem wywietrz pokój, zadbaj o to, by nie było tam zbyt ciepło (maksymalnie 20°C) czy sucho (wskazany jest nawilżacz powietrza). Łóżko powinno mieć wygodny, w miarę twardy materac (zbyt miękki powoduje dodatkowe wygięcie kręgosłupa) i niezbyt grubą poduszkę – powinna wypełnić odległość między twarzą a materacem (grubsza nadweręża kręgi szyjne). Śpij w bawełnianej pościeli, pod niezbyt grubą kołdrą, która nie spowoduje przegrzania.
Ćwiczenie oddechowe Leżąc już w łóżku, ułóż ręce wzdłuż tułowia i po prostu naturalnie, miarowo oddychaj, licząc do 10. Skup się wyłącznie na tym, nie myśląc o niczym innym. Robiąc wydech, staraj się maksymalnie rozluźnić mięśnie całego ciała. To proste ćwiczenie skutecznie relaksuje i pomaga zasnąć. Wygodna pozycja Jest jednym z podstawowych warunków zaśnięcia. Niestety, nie jest to teraz takie proste, zwłaszcza że wybór masz ograniczony. Odpada np. spanie na brzuchu – będzie możliwe dopiero po porodzie. Od ok. 6. miesiąca ciąży powinnaś też unikać płaskiego leżenia na plecach, bo wtedy macica uciska główne naczynia krwionośne, co powoduje gorsze krążenie krwi, a w efekcie trudności z oddychaniem, zawroty głowy czy nawet niedotlenienie dziecka. Na plecach możesz spać tylko w pozycji półsiedzącej, gdy pod ich górną część podłożysz podgłówek lub kilka poduszek (jest to też wskazane, jeśli masz zgagę). Najlepiej śpij na boku, zwłaszcza lewym, bo leżenie na prawym – podobnie jak w pozycji na plecach, choć w mniejszym stopniu – źle wpływa na krążenie.
Poduszki Są teraz wręcz nieodzowne. Im ich więcej, tym lepiej. Gdy chcesz leżeć na plecach, podeprzyj nimi głowę i tułów, a dodatkowo małą poduszkę podłóż pod prawy pośladek, abyś spała lekko przechylona na lewy bok. W pozycji na boku jedną poduszkę włóż pod brzuch, drugą pod plecy, a trzecią między ugięte kolana (w internecie można kupić specjalną długą poduszkę, która spełnia te trzy funkcje). Niektóre kobiety podkładają jeszcze poduszkę pod nogi.
odpowiedź 7 kwietnia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+1 głos
Mi pomagały spacery przed snem, wietrzenie sypialni i ciepłe mleczko albo meliska.
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez użytkownika Madeleine (47,632)
0 głosów
ja dobrze spałam
odpowiedź 25 lipca 2016 przez użytkownika aksamitna1 (112,307)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

  1. Alexanndra

    184690 Punkty

  2. fikumiku

    139918 Punkty

  3. inreii

    130573 Punkty

  4. irena_mmm

    120823 Punkty

...