Pranie ubrań

Ostatnio czytałam że zamiast używać proszków płynów do płukania warto prać ubrania z kasztanami próbował ktoś?
pytanie zadane 3 stycznia 2016 w Inne przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)

6 odpowiedzi

+3 głosów
Kasztanami, takimi prawdziwymi prosto z drzewa? Aż z ciekawości wygooglowałam, to jakaś powracająca do łask eko-metoda z tego co widzę. Kasztany zawierając saponiny, czyli naturalne środki myjące. Znalazłam dwie metody takiego prania:
1. ręczne - wydłubujemy kasztany ze skorupek, rozgniatamy na papkę, zagotowujemy ze szklanką wody. Około szklanka takiego specyfiku powinna starczyć na jedno pranie w misce.
2. w pralce - około szklankę wydłubanych kasztanów zawijamy w skarpetkę, zawiązujemy i wkładamy między ubrania do pralki, zamiast proszku, podobnie jak w przypadku kapsułki piorącej.
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
tak naturalny proszek do prania bardzo mnie interesuje teraz zdrowa żywność zdrowe produkty fajna sprawa :)
+2 głosów
Pranie kasztanami: owoce należy wydłubać ze skorupek (tych brązowych) i pokroić na drobne kawałki lub, w miarę możliwości, rozetrzeć bokiem noża na papkę. Pamiętaj, że jedzenie roślin zawierających saponiny nie jest wskazane i dlatego nie krój ich na desce, na której robisz kanapki i inne jedzenie. Na jedno pranie powinno wystarczyć około szklanki owoców. Roztarte kasztany przekładamy do garnka nie używanego do gotowania jedzenia i zalewamy szklanką wody. Całość stawiamy na gaz, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut. Następnie przelewamy miksturę (można odcedzić kawałki owoców) do miski, w której dokonamy prania. Do pralki lepiej jest użyć niegotowanych kasztanów pokrojonych na cztery części i włożonych np. do zawiązanej skarpetki. Najlepsze jest to, że w ten sposób możemy za jednym razem wyprać ubrania kolorowe i białe, gdyż saponiny nie uwalniają kolorów z tkanin i dzięki temu nic nie zafarbuje. Do prania białych rzeczy warto dodać łyżkę sody oczyszczonej, aby biel była wyraźniejsza.
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+4 głosów
nie próbowałam nigdy, napiszcie coś o efektach takiego prania bo jestem ciekawa.
odpowiedź 9 stycznia 2016 przez użytkownika inreii (130,573)
+3 głosów
hej i stosował ktoś kasztatny?
odpowiedź 21 maja 2016 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+1 głos
nigdy o tym nie slyszalem
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
Niestety nie próbowałam.
odpowiedź 30 sierpnia 2016 przez użytkownika milena06p (6,471)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...