Trzeci miesiąc życia – badania profilaktyczne
Pierwszy kontakt małego dziecka z okulistą powinien mieć miejsce po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Aby wykonać badanie profilaktyczne, maluchom podaje się krople porażające akomodację oka. Samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na narząd wzroku dziecka. Jest ono niezmiernie ważne, ponieważ pozwala wykluczyć tak poważne schorzenia oczu jak retinopatię wcześniaków czy nowotwory oka.
Dzieci dwuletnie i trzyletnie – kontrola wzroku
Kolejne badanie kontrolne można wykonać już u 2-3-latków. Najczęściej u najmłodszych dzieci występuje nadwzroczność, ale coraz częściej także krótkowzroczność oraz wrodzona wada, polegająca na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. Wczesne badania pozwalają wykryć wady wrodzone, dziedziczone genetycznie, które nieleczone mogą stać się przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak zez czy trwałe niedowidzenie.
Kontrola wzroku u przedszkolaka – badania bilansowe
W wieku 3-5 lat przeprowadza się tak zwane badania bilansowe. Są one bardzo istotne, ponieważ dziecko z nierozpoznaną i nieskorygowaną wadą wzroku może mieć gorsze wyniki w nauce. Nierozpoznana wada wzroku u małych dzieci może prowadzić do problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu
https://www.doz.pl/czytelnia/a2010-Kalendarium_wizyt_dziecka_u_okulisty