Kiedy i w jaki sposób należy odstawić dziecko od piersi?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika słoneczko72 (1,823)

30 odpowiedzi

+21 głosów
Odstawienie dziecka od piersi jest twoją indywidualną sprawą. Nie istnieją wskazania, do jakiego wieku maluch powinien być karmiony piersią. Jeśli podjęłaś taką decyzję, warto dowiedzieć się jak prawidłowo poprowadzić proces odstawiania.
Gdy dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, konieczne jest mu podawanie mleka z butelki, która powinna mieć odpowiednio wyprofilowany smoczek, przypominający kształtem pierś matki. Dziecko należy karmić nie krócej niż 20 minut.
Malucha w okresie od 6 do 12 miesiąca życia należy stopniowo odzwyczajać od piersi, zmniejszając częstość karmienia a zastępując je dodatkową porcją zastępczego mleka. Najlepiej w postaci posiłków stałych, typu kaszek lub pitego z kubka. Nie przyzwyczaj dziecka do butelki. Gdy maluch budziłby się w nocy podawaj mu wodę.
Dzieciom, które mają powyżej roku najlepiej zakomunikować, iż nie będzie dostawało więcej pokarmu z piersi matki.
Pamiętaj, że ten proces wymaga cierpliwości i konsekwencji. Zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka jest to nowa sytuacja, do której musicie się przyzwyczaić.
Karmienie jest formą bliskości z dzieckiem, którą możesz zastąpić innymi czynnościami, takimi jak czytanie przed snem, bądź częstszym przytulaniem.
Ważne jest również zapewnienie dziecku odpowiedniej diety, bogatej w nabiał.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+18 głosów
Powinno odstawić się dziecko do piersi około pierwszego roku życia.
Zastapić mleko matki mlekiem następnym i rozszerzyc diete dziecka.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
Zalecenia WHO mówią, że najbardziej optymalne dla rozwoju dziecka jest karmienie do 2 roku życia.
+19 głosów
Wtedy kiedy uważasz to za stosowne. Ja karmiłam do drugiego roku życia. Odstawiać należy stopniowo.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+19 głosów
moim zdaniem ok roku wprowadzając inne produkty i mleko modyfikowane, słyszałam że rozstanie z piersią powinno być nagłe i stanowcze z drugiej strony słyszałam że powoli
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+20 głosów
Odstawienie dziecka jest twoja indywidualną sprawą, ale ja uważam ze max do 1,5 roku powinno się karmić. Jeżeli będziesz się przymierzac do ostaweinia to zacznik odciągać pokarm żeby dziecko po mału odzwyczajało się od piersi.
odpowiedź 23 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+20 głosów
Ja odstawiłam synka po skończonym roku, ale nic na siłę, najlepiej stopniowo zastępować niektóre karmienia innymi pokarmami, z tym, że pierwsze i ostatnie karmienie w ciągu dnia powinno być piersią. I pozytywne nastawienie, bo odstawianie wcale nie musi być trudne. Ważne, żeby wcześniej to zaplanować i słuchać swojej intuicji.
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+17 głosów
Lekarze zalecają, aby dziecko było karmione wyłącznie naturalnie przez pierwsze pół roku życia. Kolejne pół roku życia dziecka to rozszerzanie diety i wprowadzanie nowych produktów do menu, nadal karmiąc także piersią. Mleko mamy jest dla malucha najzdrowszym pokarmem, dostarczającym wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, a także przeciwciał, aby walczyć z możliwymi infekcjami. Niektóre mamy decydują się na dłuższe karmienie piersią, inne kończą ten etap w życiu swoim i dziecka, kiedy tylko pozwalają im na to zalecenia. Obie te postawy są słuszne, jeśli taka jest właśnie decyzja matki. Nie ma górnej granicy wiekowej u dziecka dla karmienia naturalnego. W pewnym momencie jednak karmienie piersią przestaje być niezbędnym dziecku źródłem pokarmu, pozostaje tylko sposobem na smutek malucha, który dzięki bliskości mamy czuje się bezpiecznie.

W jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Bez względu na to, jak długo dziecko jest karmione piersią, prędzej czy później musi nadejść moment, w którym naturalne karmienie się kończy. Aby proces ten przebiegł bezstresowo dla dziecka i bezboleśnie dla piersi, trzeba rozpocząć go stopniowo. Najpierw opuszczamy jedno karmienie, później dwa na dzień. Jeśli dziecko domaga się piersi, co jest szczególnie częste, jeśli odstawia się je od piersi późno, można odwracać jego uwagę. Dobrze sprawdzi się zabawa z dzieckiem albo oferowanie mu innych przysmaków. Najłatwiej odstawia się dziecko od piersi bardzo powoli i stopniowo, najlepiej wtedy, kiedy maluch poznaje nowe potrawy, a jego dieta się rozszerza. Dzieci mogą nawet same w tym okresie tracić zainteresowanie piersią.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+14 głosów
myślę że każdy sam decyduje kiedy odsawia dziecko
odpowiedź 21 grudnia 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+15 głosów
kiedy odstawisz to już twój wybór, a jak to zrobisz to zależy od dziecka i twojej determinacji. jedne dzieci przyzwyczajają się szybko do butelki a inne są uprate i nie chcą rozłąki z cycusiem.
odpowiedź 21 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+14 głosów
Kiedy dziecko bedzie chciało to samo bezboleśnie dla Was się odstawi, jeśli postanowisz zrobić to wcześniej może byc trudniej , ale konsekwencją i delikatnością osiągniesz zamierzony efekt. Nie am jakiejś umownej granicy kiedy należy odstawić, karmisz do czasu kiedy uważasz, ze powinnaś, lub do czasu do kiedy Twoje dziecko chce być karmione. Dobrze jest karmić piersią choć przez pierwsze sześc miesięcy od narodzin dziecka, górnej granicy jako takiej nie ma :)
odpowiedź 27 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
Właśnie. U mnie akurat młodszy syn sam się odstawił jak miał rok, pewnego dnia po prostu juz nie chciał i przystawianie na siłę nic nie dało. natomiast starszego odstawiłam na siłę jak miał 1,5 roku, było troche płaczu, budził sie po nocach, oczywiście musiałam spać w innym pokoju
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...