Atopia zwykle związana jest z alergią pokarmową, wziewną lub kontaktową. Nieznane są bezpośrednie przyczyny tej choroby. Możliwe, iż ma podłoże genetyczne. W przypadku niemowlaków ujawnia się po 3. miesiącu życia poprzez rumień na policzkach, nadmiernie przesuszoną skórę oraz świąd. U dzieci powyżej 3 lat pojawiają się także suche, łuszczące się placki skóry w okolicy łokci, kolan oraz na brzuchu. Dodatkowo maluchy z tą dolegliwością często są rozdrażnione, niespokojne oraz mogą mieć kłopoty z zasypianiem.
W walce z tą alergią przede wszystkim należy odpowiednio nawilżać oraz natłuszczać skórę, ponieważ nie posiada ona właściwej warstwy lipidowej, która chroniłaby przed nadmiernym wysuszeniem.
Warto używać kosmetyków specjalistycznych, które odbudowują barierę ochronną oraz jednocześnie łagodzą stan zapalny.
Profilaktycznie zaleca się utrzymywanie odpowiedniej diety, z której wyklucza się uczulające pokarmy. Ważne jest także ograniczenie kontaktu z innymi alergenami, między innymi kurzem.
Przy codziennej pielęgnacji dziecka z AZS pamiętaj, aby woda, w której kąpiesz maluszka miała temperaturę ciała, a nawet chłodniejszą. Ubieraj malucha w przewiewne, wykonane z bawełny ubrania, które nie podrażnią dodatkowo skóry. Pierz je w hipoalergicznych proszkach, nie używaj płynu zmiękczającego. Gdy na ciele smyka pojawią się ranki, zastosuj preparaty przepisane przez lekarza. Nie stosuj środków na własną rękę.