U małych dzieci płaskostopie jest fizjologią. Trzeba zacząć się martwić, jeśli dziecko „nie wyrosło” z niego do 4. roku życia. Płaskostopia nie należy lekceważyć. Nieleczone może powodować problemy z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej postawy ciała, gdyż stopy nie mogą właściwie amortyzować obciążenia.
Polecamy: Siatki centylowe dla dzieci do 5. roku życia
Gimnastyka korygująca
Terapię należy rozpocząć od ćwiczeń wysklepiających stopę. Gimnastyka powinna być systematyczna, wykonywana codziennie przez co najmniej 10 minut.
Przykładowe ćwiczenia:
•Jednym z najprostszych ćwiczeń jest podparcie się o oparcie krzesła i stawanie, na zmianę: raz na palcach, raz na piętach.
•Inne ćwiczenie polega na podnoszeniu przedmiotów palcami stóp.
•Można także oprzeć stopę na podłodze na pięcie, a następnie robić kółka palcami u nóg (lub odwrotnie – stać na palcach, a kręcić piętą).
Pływanie także działa dobroczynnie na proces korekcji stóp. Ćwiczenia wzmacniają więzadła i mięśnie stopy, co pomaga trzymać kości stopy we właściwym ułożeniu. Mogą być one przydatne zarówno w zapobieganiu płaskostopiu jak i w jego leczeniu.
Płaskostopie u dziecka jest problemem, jeśli nie mija po czwartym roku życia. Nie należy go ignorować, może bowiem skutkować problemami zdrowotnymi.
Polecamy: Pierwsza lekcja pływania
Wkładki ortopedyczne - ważny element terapii
Przy rozpoznanym płaskostopiu konieczne jest noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, wyprofilowanych specjalnie na konkretną stopę. Wkładki sprawiają, że stopa znajduje się we właściwym ułożeniu, co umożliwia stanie i chodzenie. Można je stosować do praktycznie każdego rodzaju butów oprócz klapek. Regularne noszenie wkładek sprawia, że stopa się modeluje, dlatego trzeba je co pewien czas wymieniać, dopasowując je do aktualnego wysklepienia stopy. Oczywiście noszenie wkładek nie zastąpi ćwiczeń – tylko terapia, która zawiera obydwa te elementy, ma szanse na powodzenie. Czasami dodatkowo stosuje się aparaty korygujące paluch.
Ważnym elementem w walce z płaskostopiem jest noszenie odpowiednich butów. Obuwie powinno być wygodne, nie za małe, najlepiej na grubej i solidnej podeszwie, z szerokim noskiem, który nie uciska palców. Osoby zmagające się z płaskostopiem powinny mieć buty ze sztywnym zapiętkiem oraz, najlepiej, na niezbyt wysokim obcasie. Unikać też należy długotrwałego stania lub biegania.
Im wcześniej, tym lepiej
Walka z płaskostopiem może być często mozolna, zwłaszcza jeżeli nieprawidłowe wysklepienie stopy zostanie późno rozpoznane. Podstawą w korekcji zbyt płaskiej stopy są wkładki ortopedyczne i ćwiczenia oraz prawidłowe obuwie. Takie postępowanie przynosi rezultaty u większości osób, oczywiście jest wszystko robi się systematycznie. Operacyjne leczenie płaskostopia to rzadkość.