Jak zapobiec i oduczyć ssania kciuka?

W mojej rodzinie niemal wszyscy ssali kciuk. Czy podawanie dziecku smoczka zapobiegnie temu zwyczajowi w przyszłości?
pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w 6-12 miesięcy przez użytkownika niezalogowany

35 odpowiedzi

+21 głosów
mam ten problem z corka, ciężko jest oduczyć.
odpowiedź 9 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+16 głosów
plyn gorzki paluszek pomoże:)
odpowiedź 7 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+16 głosów
Może zapobiec, ale nie koniecznie jeśli nie pomoże to później trzeba oduczyć.
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika malgorzataz (14,674)
+14 głosów
tak podanie smoczka może zapobiec ssaniu kciuka, można zastosować też gorzki paluszek
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+15 głosów
Moi chłopcy nie ssali kciuków, wychowani bezsmoczkowo i bezbutelkowo, ale podobno dużo dzieci już w życiu płodowym ssie kciuk i jest to całkiem coś normalnego i naturalnego.

Taki oto mądry artykuł na ten temat znalazłam :)

Jak pokazują badania rodzice nie powinni martwić się faktem, że ich dziecko ssie kciuk. Obecnie nie ma dowodów, które świadczyły by o tym, że ssanie kciuka ma niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.

Powinnaś mieć na uwadze,że większość stomatologów i ortodontów nie uważa, aby ssanie kciuka było przyczyną wadliwego zgryzu u dziecka czy próchnicy. Warunkiem jest jednak to, że maluch zaprzestanie ssania przed ukończeniem piątego roku życia. Wówczas wszystkie zmiany w jamie ustnej wywołane na skutek ssania kciuka cofają się.

Większość specjalistów ssanie kciuka przez najmłodszych uważa za zupełnie naturalną rzecz związaną z prawidłowym rozwojem malca. Co więcej, badania pokazują, że nie powinno się na siłę oduczać  dziecka ssania kciuka. Tego typu zachowanie rozwojowe w większości przypadków samoistnie ustępuje między 4 a 6 rokiem życia. Dzieciom, które ssą kciuk w czasie snu lub w efekcie przebytego stresu znacznie trudniej jest zrezygnować ze ssania niż tym, które robią to, by zapewnić sobie przyjemność.

Specjaliści zwracają uwagę, że rodzice chcąc oduczyć dziecko ssania powinni zachować spokój i cierpliwość. Zbyt gwałtowne i drastyczne oduczanie dziecka ssanie może nie przynieść oczekiwanych efektów, lecz wręcz odwrotnie wywołać jego nasilenie się.

Jeśli zauważysz, że ssanie kciuka pochłania znaczną ilość czasu twojemu bobasowi postaraj się by odwrócić jego uwagę od tej czynności. W tym celu zaproponuj mu zabawę, przy której konieczne jest użycie paluszków, na przykład taką jak ,,Idzie kominiarz po drabinie” lub ,,Sroczka kaszkę warzyła”. Warto również zapewnić dziecku zastępnik, który malec będzie mógł wkładać do buzi zamiast paluszków.
http://www.biomedical.pl/dziecko/ssanie-kciuka-u-niemowlat-2287.html
odpowiedź 26 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+14 głosów
u nas plyn pomógł ale później mała przyzwyczaiła się, z czasem jakoś sama zrozumiała ze tak nie wolno, po długich naszych tłumaczeniach i rozmowach.
odpowiedź 31 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
+14 głosów
Tłumaczyć,tłumaczyć, wyciagać kciuka i tłumaczyć.
odpowiedź 17 listopada 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+14 głosów
myślę że nie ma to większego znaczenia, czy dziecko ma smoczek czy nie, jeśli chce to i tak będzie ssało kciuk. Moja starsza córka miała smoczek i palce do dzisiaj ssie, a młodsza nie miała i palce sporadycznie wkłada do buzi. Także chyba nie ma reguły.
odpowiedź 17 listopada 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+14 głosów
Myślę, ze jeśli posmarujesz jej paluszek czymś co nie do końca jej smakuje to też może niechętnie brać paluszek do buzi , bo źle będzie to kojarzyć. Smoczek też jest dobrą opcją, ale nie fajnie gdyby zmieniła tylko nawyk, bo przecież chodzi aby nie miala złych nawyków.
odpowiedź 19 listopada 2014 przez użytkownika niezalogowany
+13 głosów
dokładnie dobry pomysł
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika mama_28 (59,613)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...