sok z brzozy

czy ktoś z was samodzielnie zbierał sok z brzozy jak tak to w jaki sposób i  w jakie miesiące to trzeba zrobić
pytanie zadane 3 stycznia 2014 w Inne przez użytkownika mama Milena (50,647)

11 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Sama nie zbierałam ale:

Odpowiednim terminem jest wiosna. Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Gałęzie przeznaczone na sok powinny mieć grubość około 3-5 cm. Łatwo sprawdzimy czy brzoza nadaje się już na sok – nakłuwamy korę szpikulcem. Gdy pojawi się kropla to ewidentny znak, że to odpowiedni moment na ściągnięcie soku. Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa. Soku z brzozy nie filtrujemy. Przechowujemy go w lodówce do 4 dni. W tym czasie pijemy pół lub jedną szklankę w ciągu całego dnia. Dla polepszania smaku możemy dodać odrobinę miodu lub soku malinowego.
odpowiedź 3 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
wybrane 3 stycznia 2014 przez użytkownika mama Milena
+7 głosów
ziolowyzakatek.com.pl/sok-z-brzozy
odpowiedź 3 stycznia 2014 przez użytkownika iris08 (5,252)
+8 głosów
:) nigdy tego nie robiłam, ale może się skuszę:)
odpowiedź 4 stycznia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+4 głosów
mama Kini fajnie ze tak opisałaś, jakos musze się zmobilizować i zrobić to w przyszłości:)
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
+4 głosów
ja też nigdy nie robiłam
odpowiedź 30 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+4 głosów
Nigdy nie zbierałam, ale sok jest pyszny :) Kupiłam kiedyś sobie- akurat jeszcze w ciąży byłam :)
odpowiedź 9 sierpnia 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+4 głosów
Słyszałam, że sok z brzozy jest bardzo zdrowy. Nigdy go nie piłam
Jaki jest w smaku? Słodki? Kwaśny?
odpowiedź 9 sierpnia 2014 przez użytkownika adata22 (32,456)
+3 głosów
nie, pierwsze słyszę o czymś takim, a na co on pomaga? smaczny jest?
odpowiedź 6 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
Najważniejszy jest wybór drzewa – powinna to być brzoza, która rośnie z daleka od zanieczyszczeń i dróg i ma przynajmniej 10 lat. Wtedy najłatwiej jest pozyskać sok z głównego pnia: mniej więcej 50 cm od ziemi za pomocą ręcznej wiertarki należy wywiercić kilkucentymetrowy otwór – sok powinien od razu zacząć powoli wypływać. Następnie należy w przygotowany otwór włożyć plastikową rurkę i podstawić/ przywiązać naczynie na sok.
Sok spływa dość wolno więc dobrze jest zostawić naczynie na noc – przez dobę można uzyskać około 2 litry świeżego soku. Robi się to tylko wczesną wiosną, zanim na drzewie pojawią się liście. Tradycyjnie nawiercanie otworów robiło się kiedyś zaraz po świętach Wielkiej Nocy – tak mi powiedział dziarski i krzepki pan ze sklepu, ten z bujną czupryną. :)
Dowiadywałam się, czy drzewo z tego powody cierpi i wiem, że na pewno nie. Uff…. Na szczęście! :)
Uwaga: po takim zabiegu dobrze jest wspomóc regenerację drzewa – najlepiej wywiercony otwór zabić drewnianym kołkiem lub posmarować go specjalną pastą ogrodniczą do leczenia ran drzew. Odpowiednie pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na kondycję drzewa, a my mamy pewność, że otrzymany sok jest świeży i zdrowy.
Soku z brzozy nie filtruje się, nie gotuje, nie podgrzewa i niestety – nie można go długo przechowywać (maksymalnie 4 dni w lodówce). Niektóre osoby go mrożą.
Smak soku z brzozy jest nieco mdławy, ale z czasem staje się pyszny i wspaniale gasi pragnienie. Oczywiście można dodać do niego świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub listki mięty.
Uwaga! Fenomenalne efekty wzmacniania włosów daje połączenie soku z brzozy z sokiem z młodej pokrzywy. Należy wcierać go w czystą skórę głowy tak często, jak to jest możliwe.
odpowiedź 12 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+2 głosów
Piłam, ale kupny.
odpowiedź 5 marca 2016 przez użytkownika kicikici (27,641)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...