1. Wyeliminuj wszystko, co może drażnić maluszka.
Zrezygnuj z wizyt gości, wycisz głośny telewizor, nie wprowadzaj drastycznych zmian w rozkładzie dnia oraz postaraj się uciszyć własne emocje, gdyż dziecku łatwo udziela się zły humor mamy.
2. Uważaj podczas karmienia.
Staraj się karmić dziecko częściej, ale krócej i wolniej niż zazwyczaj. Połykane podczas łapczywego picia bąbelki powietrza są bowiem często przyczyną bólów małego brzucha. Podczas karmienia wskazane jest ułożenie malucha z głową wyżej niż pośladki, a po nim kładzenie dziecka na ramieniu i czekanie aż mu się odbije.
3. Noś na rękach i przytulaj.
Ciało rodzica działa na dziecko jak ciepły kompres - koi ból i uspokaja. Ponadto pionowa pozycja noszenia i lekki ucisk brzucha pomaga pozbyć się gazów. Alternatywę może stanowić trzymanie malca ułożonego na brzuszku na swoich kolanach.
4. Masuj brzuszek i rób ciepłe kompresy.
Delikatne masowanie brzucha otwartą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Należy pamiętać o tym, że aby był on skuteczny, musi być stosowany kilka razy w ciągu dnia. Pomocne są również ciepłe kąpiele oraz stosowanie okładów z uprasowanej, ciepłej pieluchy tetrowej.
5. Rowerek.
Ćwiczenie polegające na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek. Należy delikatnie ująć kolanka malucha i docisnąć je do brzuszka, a potem przycisnąć na kilka sekund. Następnie pozwolić mu samodzielnie rozluźnić nóżki, po czym powtórzyć ćwiczenie.
6. Zmodyfikuj swoją dietę.
Jeżeli mama karmi piersią, na kilka tygodni powinna zrezygnować ze spożywania mleka i jego przetworów. Dodatkowo pomocne jest ograniczenie kawy, czekolady, ostrych przypraw oraz potraw wzdymających: kalafioru, brukselki, fasoli, grochu. Ponadto dowiedziono, że dzieci mam palących papierosy cierpią na kolkę znacznie częściej.
Dodatkowo można włączyć urządzenie, które wydaje monotonne dźwięki np. odkurzacz, wentylator lub suszarkę do włosów, bądź podać specjalny preparat przeciwko kolce: lek, krople, herbatki czy zioła dostępne w aptekach.