Jakie są Wasze sposoby na radzenie sobie z kolką u dziecka?

W czasie ciąży wszyscy mówili mi jak piękne jest macierzyństwo i jako jedyną niedogodność wskazywali na sam poród. Niestety po pierwszym tygodniu dziecko zaczęło mieć wzdęty i nagazowany brzuszek, najprawdopodobniej bardzo go też boli, bo bez ustanku płacze. Lekarz pediatra krótko stwierdził, że trzeba to po prostu przeczekać, ale może są jakieś przetestowane sposoby które mogą dziecku chociaż trochę ulżyć?
pytanie zadane 3 grudnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika Oliboli (458)

29 odpowiedzi

+9 głosów
Doświadczone w bojach mamy polecają łagodne kołysanie. Maluszka może to uspokoić, bo przypominają mu się miłe chwile z okresu, gdy przebywał w twoim brzuszku. Kołysz go na rękach lub w wózku. Płynnie i delikatnie. Jedna z czytelniczek przyznaje, że pomagało wyłącznie bujanie w... foteliku samochodowym!
odpowiedź 10 marca 2015 przez użytkownika ketty21 (910)
+7 głosów
masowanie brzuszka, kołysanie, nie wiem czy cos jeszcze można wymyślić... podobno są dostępne jakieś krople antykolkowe dla dzieci, jednak nie wiem czy na receptę czy nie
odpowiedź 6 sierpnia 2015 przez użytkownika inreii (130,575)
+7 głosów
jak miło poczytać o problemach już mnie nie dotyczących
odpowiedź 21 września 2015 przez użytkownika cezary (20,975)
+5 głosów
Nacieranie brzuszka olowka...herbata koperkowa, przykladanie cieplej pieluszki do brzuszka...
odpowiedź 12 grudnia 2015 przez użytkownika irena_mmm (120,823)
+4 głosów
Masazyk brzucha
odpowiedź 20 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
+3 głosów
Pomimo, że kolka jelitowa ma dość typowe objawy i przejściowy charakter nie mający wpływu na prawidłowy wzrost i rozwój niemowlęcia, to jednak w przypadku nasilonych dolegliwości należy zawsze skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest bowiem wykluczenie innych przyczyn obserwowanych dolegliwości, takich jak m.in.:
- zapalenie ucha środkowego,
- infekcje układu moczowego,
- biegunka,
- uwięźnięcie przepukliny,
- alergie
- nietolerancje pokarmowe.
Leczenie - obejmuje przede wszystkim postępowanie zapobiegawcze, na które składa się: zwalczanie lęku u rodziców (uświadomienie rodzicom, że kolka jest częstą dolegliwością u dzieci i nie wynika z ich błędnego postępowania), odpowiednia pielęgnacja dziecka (masowanie pleców lub brzuszka, ułożenie dziecka na brzuszku na zwiniętym ręczniku, podawanie leków ułatwiających usunięcie gazów jelitowych - Bobotic, Espumisan, Simeticon lub Ceolat i preparatów rozkurczowych - koper włoski, mięta), właściwa technika karmienia niemowlęcia (karmienie w pozycji uniesionej i pozostawienie dziecka w tej pozycji przez 30 minut po posiłku, karmienie bez pośpiechu, odpowiednia ilość pokarmu - efekt "błędnego koła" przy przekarmianiu dziecka, specjalne butelki i smoczki (u dzieci karmionych sztucznie) zapobiegające połykaniu nadmiernej ilości powietrza oraz odpowiednia wielkość otworu w smoczku. Bardzo ważne jest postępowanie dietetyczne - wydłużenie okresu karmienia piersią, wyeliminowanie z diety matki karmiącej mleka i jego przetworów, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły kapusta, fasola), w niektórych przypadkach zachodzi konieczność czasowego wyeliminowania z diety mieszanek zawierających pełne białka mleka krowiego i zastąpienie ich hydrolizatami.
odpowiedź 15 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,688)
+2 głosów
Delicol dobrze się sprawdził
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez użytkownika Fumi (41,694)
+1 głos
Podobno kolki trzeba przeżyć. Moi znajomi polecają misie szumisie albo suszarkę. Podobno ten szum uspokaja dziecko.
odpowiedź 27 lipca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
0 głosów
polecam bobotic, u nas się sprawdził, niestety herbatki z koperkiem dla dzieci zawierają mnóstwo cukru
odpowiedź 29 lipca 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

 1. ValentinTyre

  100 Punkty

 2. DellHughes60

  100 Punkty

 3. ColumbusHolb

  100 Punkty

 4. BenjaminJosh

  100 Punkty

...