Jak radzić sobie z kolką u noworodka?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika żabcia83 (1,479)

54 odpowiedzi

+33 głosów
1. Wyeliminuj wszystko, co może drażnić maluszka.
Zrezygnuj z wizyt gości, wycisz głośny telewizor, nie wprowadzaj drastycznych zmian w rozkładzie dnia oraz postaraj się uciszyć własne emocje, gdyż dziecku łatwo udziela się zły humor mamy.
2. Uważaj podczas karmienia.
Staraj się karmić dziecko częściej, ale krócej i wolniej niż zazwyczaj. Połykane podczas łapczywego picia bąbelki powietrza są bowiem często przyczyną bólów małego brzucha. Podczas karmienia wskazane jest ułożenie malucha z głową wyżej niż pośladki, a po nim kładzenie dziecka na ramieniu i czekanie aż mu się odbije.
3. Noś na rękach i przytulaj.
Ciało rodzica działa na dziecko jak ciepły kompres - koi ból i uspokaja. Ponadto pionowa pozycja noszenia i lekki ucisk brzucha pomaga pozbyć się gazów. Alternatywę może stanowić trzymanie malca ułożonego na brzuszku na swoich kolanach.
4. Masuj brzuszek i rób ciepłe kompresy.
Delikatne masowanie brzucha otwartą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Należy pamiętać o tym, że aby był on skuteczny, musi być stosowany kilka razy w ciągu dnia. Pomocne są również ciepłe kąpiele oraz stosowanie okładów z uprasowanej, ciepłej pieluchy tetrowej.
5. Rowerek.
Ćwiczenie polegające na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek. Należy delikatnie ująć kolanka malucha i docisnąć je do brzuszka, a potem przycisnąć na kilka sekund. Następnie pozwolić mu samodzielnie rozluźnić nóżki, po czym powtórzyć ćwiczenie.
6. Zmodyfikuj swoją dietę.
Jeżeli mama karmi piersią, na kilka tygodni powinna zrezygnować ze spożywania mleka i jego przetworów. Dodatkowo pomocne jest ograniczenie kawy, czekolady, ostrych przypraw oraz potraw wzdymających: kalafioru, brukselki, fasoli, grochu. Ponadto dowiedziono, że dzieci mam palących papierosy cierpią na kolkę znacznie częściej.

Dodatkowo można włączyć urządzenie, które wydaje monotonne dźwięki np. odkurzacz, wentylator lub suszarkę do włosów, bądź podać specjalny preparat przeciwko kolce: lek, krople, herbatki czy zioła dostępne w aptekach.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika słoneczko72 (1,823)
Super porady Słoneczko72 ;-)
+29 głosów
-zwracanie uwagi na dietę mamy,
 - podawanie delikatnego naparu z kopru włoskiego,
 -podanie preparatów przeciw kolce ( preparaty dla dzieci powyżej 1-go m-ca życia. Dawkowanie skonsultuj z pediatrą.
 -masaż brzuszka kolistymi ruchami,
 -- zachowanie spokoju
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+29 głosów
Wyeliminować ze swojej diety rzeczy smażone wzdymające napoje gazowane kawę duże ilości herbaty, jak nie pomoże stosować preparaty do kupienia w aptece na kolkę, ciepłe okłady na brzuszek maleństwa też pomagają i masaże brzuszka
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+29 głosów
U mojego dziecka kolka pojawiała się prawie codziennie. W czasie ataku kolki brałam maluszka na ręce, delikatnie masowałam brzuszek, spiewałam piosenki. Starałam się aby w nikt nam nie pzreszkadzał, aby w domu było cicho.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+27 głosów
Słoneczko 72 udzieliła wyczerpującej odpowiedzi. Chciałam jeszcze coś dodac ale za bardzo chyba mi się nie uda, bo wspomniała o wszystkim ;-)
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+29 głosów
1. trzeba zweryfikowac kwestie pokarmu po którym mogla nastapic kolka
2. swiezo uprasowana pieluszka polozona na brzuszek bardzo pomaga
3. polozenie dziecka brzuszkiem do mamy brzuszka
4. kropelki homeopatyczne dla maluszka
5. herbatki ziolowe
6. cierpliwosc i wyrozumialosc!!!!!!!
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+29 głosów
U nas pomagał jedynie sabsimplex i czas. Wyeliminowałam wszelkie możliwe wzdymająco-alergizujące rzeczy i kolki były nadal. Mała dostawała enzym trawienny laktozy, lekarze próbowali także polskich espumisanów, itd. Nic nie pomogło tylko sab. Ból łagodziło ewidentnie też leżenie brzuchem do brzuszka i wysokie noszenie na ramieniu tak, żeby brzuch był uciśnięty.
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika monika.kc (1,268)
+28 głosów
nam pomagał infacol i espumisan
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+28 głosów
1. masowac brzuszek
2. dac kropelki
3. herbatki ziolowe stosowac
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika palka2312 (1,476)
+28 głosów
Gdy córeczka miała napad kolki to bardzo mocno ją przytulałam do siebie i mówiłam do niej łagodnym głosem.
W ciągu dnia często kładłam ją na brzuszek żeby uwolnić zebrane w jelitach gazy. Bardzo pomagają ciepłe obkłady na brzuszek i masowanie w przeciwnym kierunku zegara.
odpowiedź 10 października 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
My dawaliśmy kropelki esputicon i nosiłam go na rękach, ale tak że miał brzuszek do mojego. Szybko przechodziło. Potem już dawała krople po każdym karmieniu i kolki już się nie powtórzył.
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...