Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w czasie ciąży?

pytanie zadane 19 sierpnia 2013 w Ciąża - III trymestr przez użytkownika niezalogowany

51 odpowiedzi

+29 głosów
Istnieje kilka sposób na radzenie sobie z bólem kręgosłupa. Pierwszy z nich to nieprzybieranie na wadze zbyt mocno, ponieważ zbędne kilogramy to obciążenie dla kręgosłupa. Staraj się spać na boku, na twardym materacu, gdyż wtedy twój kręgosłup układa się w poprawnej pozycji. Pod koniec ciąży możesz również pod brzuch podłożyć poduszkę. Unikaj długiego stania. Pozycja stojąca może powodować ucisk na kręgosłup i nogi a tym samym ból pleców oraz obrzęki. Zwracaj uwagę na sposób siedzenia, który jest bardzo ważny. Zadbaj o krzesło z dobrym, stabilnym oparciem wraz z podłokietnikami, które ułatwią ci wstawanie. Rób przerwę po każdej przesiedzianej godzinie. W walce z bólem kręgosłupa pomagają również ćwiczenia miednicy oraz regularne chodzenie na basen. Ostatnim sposobem jest unikanie wysokich obcasów oraz butów z wąskimi noskami.
odpowiedź 19 sierpnia 2013 przez użytkownika gina83 (130)
+25 głosów
masaż, odpoczynek, wygodne buty, basen, siadanie na piłce ,
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+28 głosów
Jak najmniej wysilku- nie dzwigac (wiem, że czasem sie nie da, ale ...)
Spacerować, wygodne obuwie oczywiscie ułatwi życie w tym szczególnie ciężkim momencie,
masowac nogi, sa takie specjalne balsamy na obrzeki z wyciągiem z mięty dla kobiet ciężarnych- wspaniały efekt!
Wygodna poduszka.
Mi bardzo pomagała poduszka włożona miedzy nogi w zaawansowanej ciaży.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+27 głosów
Bądź aktywna fizycznie. Zadbaj o wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg, postaw na ćwiczenia rozciągające, pamiętając, by gimnastyka nie była zbyt obciążająca, a rozciąganie mięśni nie przebiegało za szybko i gwałtownie. Idealną formą aktywności dla ciebie będzie pływanie.

Prostuj plecy, gdy stoisz. Staraj się nie wyginać pleców w łuk i nie pochylać klatki piersiowej do przodu - tak robi niestety wiele ciężarnych kobiet, w miarę jak powiększający się brzuch staje się coraz cięższy.

Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, siedź z wyprostowanymi plecami. Możesz podłożyć sobie specjalną poduszkę w okolice lędźwi, korzystaj także z podnóżka pod stopy - zapobiegniesz w ten sposób dokuczliwym bólom tego odcinka kręgosłupa. Raz na godzinę zrób sobie przerwę - wstań i przejdź się.

Unikaj długiego stania. Jeśli musisz stać (np. na tym m.in. polega twoja praca), rób sobie kilkunastominutowe przerwy w ciągu dnia - połóż się wtedy na boku, najlepiej wkładając pod brzuch i między nogi poduszkę.

Zrezygnuj z butów na wysokich obcasach - chodzenie w takich butach jeszcze bardziej wpływa na zmianę twojej postawy i naraża cię na groźny upadek.

Nie dźwigaj. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, a kiedy niesiesz np. torby z zakupami, rozkładaj ciężar równomiernie, biorąc siatki w dwie ręce. Chcąc coś podnieść, ukucnij, chwyć przedmiot i dopiero wtedy powoli wstań, a najlepiej… poproś o to kogoś innego.

Wybieraj odpowiednie dla kobiet w ciąży pozycje do snu, najlepsze będzie ułożenie na boku z poduszką podłożoną pod brzuch i między kolanami.

Zapytaj lekarza o tzw. pas ciążowy.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+27 głosów
Postaraj się nie przybrać na wadze, nie chodź na wysokich obcasach, śpij na boku. Zresztą myślę że super odpowiedzi udzieliła Elina. Wszystko na temat ;-)
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+27 głosów
Zadbaj o prawidłową postawę, chodź z lekko uniesioną głową, pamiętaj o prostowaniu pleców.
Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, rób sobie częste przerwy – wstań i przespaceruj się.
Jeśli jesteś praworęczna, odciążaj te stronę ciała i wykonuj pewne czynności lewą ręką.
Jeśli musisz podnieść cięższy przedmiot, nie schylaj się po niego, tylko najpierw przykucnij i powoli się podnoś.
Twoje łóżko musi być wygodne – materac niezbyt miękki, ale sprężysty. Zrezygnuj z miękkiej poduszki. Przed wstaniem z łóżka, przeciągnij się i zrezygnuj z gwałtownego wstawania. To ważne, gdyż Twoje mięśnie po nocy nie są gotowe do szybkich, raptownych ruchów.
Chodź na spacery, gdyż podczas chodzenia pracują mięśnie grzbietu – co zdecydowanie wzmacnia kręgosłup. Postaraj się, by spacerowanie stało się Twoim codziennym nawykiem, tutaj ważna jest systematyczność.
Zachowuj prawidłową wagę ciała. Odżywiaj się zdrowo: jedz chudy nabiał, owoce, warzywa czy ryby. Pij dużo płynów – najlepiej wód średniozmineralizowanych, o niskim poziomie sodu. Polecam Ustroniankę z Jodem, gdyż niedobory tego pierwiastka są w czasie ciąży bardzo częste. Dlatego uważam, że jego odpowiednie suplementowanie w diecie jest bardzo ważne.
Stosuj kąpiele i chodź na basen – to bardzo rozluźnia i odpręża. To ważne po ciężkim dniu, a życie nie szczędzi nam też stresów. Prysznic pomoże pobudzić krążenie krwi i usunąć bóle napięciowe.
Stosuj ćwiczenia odprężające, odciążające. Ćwiczenia z piłką będą tutaj bardzo pomocne. Stosuj je jednak pod okiem doświadczonego instruktora, który ułoży odpowiedni zestaw oraz zwróci uwagę na poszczególne partie kręgosłupa
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+27 głosów
mi radzono leżeć z nogami do góry i mieć poduszkę pod nimi .
odpowiedź 24 października 2013 przez użytkownika Estera (2,748)
+23 głosów
piłka też o tym słyszałam
odpowiedź 2 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+26 głosów
masaż pomaga, mi pomagały ciepłe oklady termoforem ale to tylko po konsultacji z lekarzem! ja miałam ucisk na żyłe główną i tylko to mi pomagało ale ogólnie nie powinno się robić takich okladow. piłka też mi dużo pomagała  i lezenie  na boku
odpowiedź 2 listopada 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+28 głosów
wygodne ułożenie do spania
odpowiedź 5 listopada 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...