Jak poszerzać dietę niemowlaka i uczyć go nowych smaków?

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Co po kolei wprowadzać do jego diety i co zrobić, gdy nie chce jeść tego, co mu podajemy?
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika mama34 (553)

29 odpowiedzi

+22 głosów
Nie zwlekaj z rozszerzeniem diety swojego dziecka. Około 6. miesiąca życia maluszek traci zgromadzone jeszcze przed narodzinami zapasy żelaza. W mleku mamy jest go mało, a jeśli w organizmie dziecka zaczęłoby go brakować, mógłby dostać anemii. Konieczne jest więc rozszerzenie jego diety w połowie pierwszego roku życia.
Dziecku, które skończyło 5 miesięcy, możesz zaproponować przecier warzywny, np. marchewkę. Sześciomiesięcznemu maluchowi – puree jarzynowe z indykiem, a starszemu, od 10. miesiąca życia – zupkę z drobnymi kawałkami warzyw i mięsa.
Język dziecka powoli przyzwyczaja się do nowych smaków. Zdarza się, że dopiero po kilku próbach coś zaczyna mu smakować. Nie zniechęcaj się, kiedy dziecko siódmy raz z rzędu pluje brokułami. Kiedy jednak w dalszym ciągu odmówi jedzenia potrawy, czas się poddać. Musisz poszukać zamiennika nielubianego dania.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+20 głosów
Zalezy w jakim jest wieku, jezeli rozszerzasz diete juz po 4 miesiacu a dziecko nie chce jesc naley odczekac kilka dni, widocznie nie jest jeszcze gotowe na nowe smaki. Jezeli jest starsze probuj roznych warzyw albo mieszaj zeby urozmaici smak, mozesz na pczatku przyprawiac swoim mlekiem-dziecko wyczuje w potrawie smak ktory zna. Pamietaj zeby nie sloic i nie solic potrawi dla dziecka
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+19 głosów
Na pewno musisz zacząć od warzyw a nie od owoców. Najpierw wprowadzasz pojedyncze składniki - np. sama marchewke i obserwujesz reakcje dziecka. Po kilku dniach dajesz nowy smak. A znowu po jakimś czasie podajesz już dania dwuskładnikowe itd. Po ok 3-4 tygodniach od wprowadzenia pierwszego warzywa możesz zacząc podawac owoce ( na zasadzie podobnej jak warzywa)
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+20 głosów
powinnaś dziecku wprowadzać jeden produkt tygodniowo, bo może nie dostać tak od razu alergii tylko wyskoczy po kilku dniach i wtedy nie dowiesz się co to spowodowało, zaczynając od marcheweczki, dyni, ziemniaka, po warzywach owoce, jabłuszko musisz uważać na uczulenia pierwszymi objawami są:


częste bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, również wymioty
u niemowląt powyżej 6 miesiąca częste kolki, ulewanie
dziecko jest blade, apatyczne, spojówki wyjątkowo jasne
osłabienie, łapanie częstych infekcji
rozdrażnienie. skłonność do płaczu
dziecko przestaje rosnąć lub nie mieści się w grupie wiekowej
podrażnienie nie skóry - zaczerwienienie, grudki lub pęcherzyki na pośladkach i ponad nimi, w zgięciach łokci i kolan oraz na twarzy
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+19 głosów
Wszystkie porady zawarte są komentarzach, a ja dodam, żeby podawać dzieciom w miarę wcześnie różne pokarmy, nawet te za którymi sami nie przepadamy, bo dziecko będzie miało swoje ulubione rzeczy, a im później dostaje nowości tym trudniej je skłonić do spróbowania czegoś nowego
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
+22 głosów
stopniowo wprowadzać nowe pokarmy, obserwować dziecko i jego reakcje na dany posiłek. nie zmuszać nie pchac lyzeczki na siłe. i moim zdaniem należy zacząć wcześnie nawet po ukończeniu 3 i pół miesiąca, wtedy dziecko nie jest jeszvze bardzo zafascynowane mlekiem i chętniej podejmuje nowe smaki. tak było z moja corka. a synkowi zaczelam wprowadzać  nieco później nowe pokarmy i były spore problemy:/
odpowiedź 5 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+17 głosów
postępować zgodnie z tym jak pokazuje tabela żywienia niemowląt, nie zwlekaj z poszerzaniem diatey, ja nawet zaczynałam wcześniej niż zalecają z wprowadzeniem nowości do diety, bo dziecko wcześniej nie jest az tak bardzo przyzwyczajone do mleka i łatwiej,chętnie probuje nowych rzeczy
odpowiedź 7 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+15 głosów
wproawadzać warzywa pojedynczo,póżniej owoce kaszki czuli gluten wszystko oczywiście stopniowo
odpowiedź 4 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+15 głosów
Racjonalnie i małymi krokami. Jest kalendarz rozszerzenia diety dziecka i ja sie go trzymałam, to znaczy wcześniej nie dokarmiałam i jakoś nie szalałam, kiedy dziecko w danym okresie życia czegoś jeszcze nie jadło co niby powinno. Podawałam po łyżecce nowosci i obserwowałam reakcje dziecka i jego organizmu. Reakcaj uczuleniowa może pojawić się dopiero an trzeci dzień po zjedzeniu alergenu, dlatego też robiłam odstepy pomiedzy nowosciami.
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+16 głosów
myśłę że wszystko już zostało opisane
odpowiedź 3 lutego 2014 przez użytkownika madziuńka (32,657) 1 zgłoszenie
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

  1. Alexanndra

    184690 Punkty

  2. fikumiku

    139918 Punkty

  3. inreii

    130573 Punkty

  4. irena_mmm

    120823 Punkty

...