Krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Czy ktoś ię z tym spotkał chodzi mi o starsze dzieci?
pytanie zadane 3 stycznia 2016 w Inne przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)

7 odpowiedzi

+2 głosów
Ta wada u starszych dzieci może powodować trudności z rozdrabnianiem pokarmu i prawidłową wymową. Kiedyś tą wadę zawsze korygowało się poprzez nacięcie, jednak od niedawna w części łagodniejszych przypadków odchodzi się raczej od tego na rzecz ćwiczeń, które mają uelastycznić wędzidełko : oblizywanie językiem warg, dotykanie i oblizywanie brody, szukanie językiem końca nosa, przesadne oblizywanie się przy coraz mocniej otwartych ustach, naśladowanie picia mleka przez kota, wylizywanie z talerzyka bitej śmietany, kawałków wafla, lizanie lizaka, lodów coraz bardziej oddalonych od buzi.
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+1 głos
Wędzidełko języka to miękki twór włóknisty pokryty błoną śluzową. Łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Widoczny jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia. Decyzję o zabiegu podejmuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, chirurgiem lub foniatrą. Bezwzględnym wskazaniem do podcięcia wędzidełka jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka. W przypadkach nieznacznego skrócenia wędzidełka można podjąć próbę wyćwiczenia mięśni języka poprzez ćwiczenia i masaże. Nie sprawi to jednak, że wędzidełko się rozciągnie, czy wydłuży. Można w ten sposób nieco poprawić ruchomość samego języka. Nigdy jednak nie osiągniemy w ten sposób pełnej sprawności. Z tego względu, w większości przypadków zalecane jest jednak jak najwcześniejsze podcięcie. Po zabiegu należy podjąć terapię logopedyczną, co pomoże uniknąć ponownego zrostu oraz wykształci u dziecka nawyk unoszenia języka. Warto pamiętać, że jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu podcięcia, aby uzyskać pożądany efekt.
http://www.poradnia.bydgoszcz.pl/index.php/logopedia/48-skrocone-wedzidelko-podjezykowe - ćwiczenia
odpowiedź 3 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
edycja 3 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra
+2 głosów
Nie spotkałam się jeszcze z czymś takim.
odpowiedź 9 stycznia 2016 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
koleżanka kiedyś pytała czy może synek ma krótkie wędzidełko bo ma problemy z wymową ale pytałam i lekarz niczego takiego nie stwierdził
odpowiedź 13 lutego 2016 przez użytkownika betty (3,498)
+1 głos
Tak słyszałam o tym, ale u nas wędzidełko było sprawdzane już jak synek miał miesiąc. Było dobrze i mam nadzieję, że w późniejszym wieku nic z tym wędzidełkiem już się nie stanie.
odpowiedź 26 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
0 głosów
nie miałam z tym do czynienia
odpowiedź 16 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
0 głosów
nie slyszalem o tym
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...