Sposoby na katar u dziecka- nieżyt nosa najczęściej daje się opanować za pomocą środków stosowanych miejscowo. Istnieje oczywiście możliwość zażywania leków doustnych, redukujących obrzęk błony śluzowej nosa, nie należy ich jednak stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Odpowiadając na pytanie, co na katar u dziecka, należy wskazać, że skutecznymi lekami w tym przypadku są:
izotoniczne roztwory soli fizjologicznej do nosa (mają za zadanie oczyścić i nawilżyć błonę śluzową nosa),
hipertoniczne roztwory soli fizjologicznej (oczyszczają oraz zmniejszają obrzęk błony śluzowej dzięki wyższemu stężeniu),
leki obkurczające do nosa – substancje sympatykomimetyczne (oksymetazolina, ksylometazolina) obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, co powoduje udrożnienie nosa, nie można ich jednak nadużywać (tzn. nie stosować dłużej niż około 5 dni, 2–3 razy na dobę), ponieważ stosowane zbyt często i zbyt długo mogą uszkodzić błonę śluzową nosa; co więcej, z czasem rozwija się oporność na ich działanie (zjawisko tachyfilaksji); preparaty te mają różne stężenia substancji czynnej: dla najmłodszych dzieci 0,01%, następnie 0,025% i 0,05% (po 6 roku życia).
W przypadku zapalenia zatok, alergicznego nieżytu nosa czy polipów nosa stosowane są także inne leki donosowe, zalecane wyłącznie przez lekarza, jak np. steroidy donosowe. Preparaty te wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają również obrzęk śluzówki nosa i świąd. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosowane są także leki doustne, przeciwhistaminowe o działaniu hamującym reakcję alergiczną.
Zapalenie zatok u dziecka może w wybranych przypadkach wymagać antybiotykoterapii, a polipy nosa działań chirurgicznych.
Skutecznym sposobem na katar u malucha są także plastry naklejane na odzież (np. na piżamkę). Plastry te nasączone są naturalnymi olejkami eterycznymi, które ułatwiają dziecku oddychanie, zasypianie i zapewniają długi i spokojny sen.
Plaster, który przykleja się w okolicy klatki piersiowej na ubraniu dziecka, zapewnia mu w czasie snu swego rodzaju inhalację. Plastry takie można stosować u dzieci od 3 roku życia. Naturalne olejki zawarte w plastrach to głównie olejek eukaliptusowy i olejek z sosny. Olejek eukaliptusowy wykazuje działanie przeciwwirusowe i zmniejszające przekrwienie błon śluzowych. Sprawdza się w leczeniu kataru jaki towarzyszy przeziębieniu u dziecka.
Ten sam olejek jest składnikiem szeroko stosowanych sztyftów do nosa. Wyraźnie zmniejsza przekrwienie śluzówki. Olejek ten łagodzi stany zapalne i zwalcza bakterie.