Objawy choroby "świnka"?

pytanie zadane 5 grudnia 2015 w Inne przez użytkownika kispa (3,892)

6 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Jak się objawia świnka?

Występuje duża różnorodność objawów klinicznych. Wstępne objawy choroby są niecharakterystyczne. Typowo występują: gorączka 38–39,5°C trwająca 3–4 dni, obrzęk w okolicy ślinianek przyusznych (odstający płatek ucha), najpierw jednostronny, po 1–3 dniach obustronny. Możliwe jest zajęcie innych ślinianek. Pacjenci skarżą się na bóle ucha, dolegliwości przy żuciu i otwieraniu ust. Widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk ujść przewodów ślinowych w jamie ustnej. Szczególnymi postaciami klinicznymi są: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (u dzieci występuje dość często, także w przypadkach bez zajęcia ślinianek) – objawia się wysoką gorączką, bólami głowy i mięśni, nudnościami wymiotami, sztywnością karku i światłowstrętem; zajęcie innych narządów o budowie gruczołowej (zapalenie trzustki, jąder – najczęściej u nastolatków i młodych mężczyzn, gruczołu piersiowego – najczęściej objawiają się bólem i powiększeniem zajętego narządu).
odpowiedź 5 grudnia 2015 przez użytkownika irena_mmm (120,823)
wybrane 6 grudnia 2015 przez użytkownika kispa
+3 głosów
takie najbardziej typowe to gorączka i spuchnięta szyja
odpowiedź 5 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
u nas nikt nie miał
odpowiedź 5 grudnia 2015 przez użytkownika magdalena41 (30,194) 1 zgłoszenie
0 głosów
Okres wylęgania wynosi od 12 do 35 dni (przeciętnie 16–18 dni). Pewna część – 30% przypadków – nagminnego zapalenia przyusznic u dzieci przebiega bezobjawowo. Postacie objawowe świnki cechują się nagłym początkiem i ostrym przebiegiem. Do objawów świnki u dzieci należą:
-wysoka gorączka,
-złe samopoczucie,
-bolesny obrzęk okolicy ślinianki przyusznej,
-uczucie suchości w jamie ustnej (związane ze zmniejszonym wydzielaniem śliny),
-nasilanie się bólu ślinianki przy spożywaniu kwaśnych pokarmów,
-trudności w otwieraniu ust,
-ból podczas jedzenia i picia.
Zapalenie ślinianek u dzieci w przebiegu świnki najczęściej dotyczy ślinianek przyusznych, znacznie rzadziej podżuchwowych. Ślinianki mogą być zajęte jedno- lub obustronnie. Często zdarza się, że początkowo zajęta jest tylko jedna ślinianka, a druga dopiero po kilku dniach.
W przypadku zajęcia trzustki może wystąpić ostry ból brzucha. W badaniach laboratoryjnych wzrasta aktywność enzymów trzustkowych w moczu i krwi, takich jak amylaza i lipaza.
W około 1/3 przypadków świnki u dzieci dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przebieg jest zwykle łagodny, a rokowanie dobre.
odpowiedź 1 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+1 głos
Ja pamiętam jak miałam świnkę nic nie mogłam zjeść cała byzia mnie bolała
odpowiedź 2 stycznia 2016 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
0 głosów
powiększone więzły chłonne problem w połykaniu
odpowiedź 15 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...