Bakteryjne zapalenie pochwy – leczenie obejmuje stosowanie leków w postaci doustnej, a także żeli i kremów stosowanych miejscowo. Współżycie seksualne najlepiej przełożyć do momentu ustąpienia ostrych objawów zapalenia.
Jednym z częściej stosowanych preparatów jest metronidazol – lek pod postacią tabletek, przyjmowany doustnie dwa razy na dobę, przez 7 dni. Metronidazol może być również stosowany miejscowo jako żel, który wprowadza się do pochwy przez okres od 5 do 7 dni. Podczas terapii metronidazolem należy unikać spożywania alkoholu, który może wywoływać problemy żołądkowe, ból brzucha lub nudności.
Klindamycyna to antybiotyk stosowany pod postacią żelu stosowanego wewnątrz pochwy przez 7 dni. Krem z klindamycyną osłabia skuteczność prezerwatyw wykonanych z lateksu, a efekt ten może się utrzymywać nawet przez 5 dni po zakończeniu stosowania kremu.
Farmakoterapię należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza nawet po ustąpieniu objawów. Zbyt wczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu choroby.
Bakteryjne zapalenie pochwy a nawrót choroby - pomimo dostępności skutecznych metod leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, nawrót objawów w ciągu 3 do 6 miesięcy jest dość częsty. Badania nad różnymi sposobami leczenia nie pozwalają określić, która metoda gwarantuje najwyższą skuteczność. W przypadku ponownego wystąpienia objawów zaraz po zakończonym leczeniu należy umówić się na wizytę u lekarza, aby omówić inne opcje terapeutyczne, w tym także rozpoczęcie przedłużonej terapii z wykorzystaniem metronidazolu. Można także spróbować terapii polegającej na zwiększeniu liczebności pałeczek kwasu mlekowego w pochwie, aby przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej. Efekt taki jest możliwy do osiągnięcia poprzez stosowanie produktów do higieny intymnej zawierających szczepy Lactobacillus lub spożywanie pewnych rodzajów jogurtów bądź innych potraw bogatych w wyselekcjonowane kultury bakteryjne (tak zwane probiotyki).
Bakteryjne zapalenie pochwy – zapobieganie - zminimalizuj podrażnienia pochwy – staraj się nie korzystać z jacuzzi i wanien z hydromasażem. Spłucz pozostałości mydła z zewnętrznych powierzchni narządów płciowych pod prysznicem, a następnie osusz cały obszar ręcznikiem, aby uniknąć podrażnienia. Stosuj delikatne, niepodrażniające mydło oraz bezzapachowe tampony lub podpaski;
unikaj płukania pochwy – poza zwykłą kąpielą pochwa nie wymaga żadnych dodatkowych czynności higienicznych. Nadmierne płukanie zakłóca naturalną równowagę bakteryjną w pochwie i może zwiększać ryzyko infekcji. Płukanie pochwy nie likwiduje objawów infekcji;
staraj się zabezpieczyć przed chorobami wenerycznymi – stosuj prezerwatywy lateksowe, ogranicz liczbę partnerów seksualnych lub unikaj współżycia z nowo poznanymi osobami, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na chorobę przenoszą drogą płciową.