Jaki powinien być kolor kupki?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika słoneczko72 (1,823)

38 odpowiedzi

+29 głosów
Wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu wydalają smółkę – gęstą, lepką, ciemnozieloną lub czarną masę. Zawiera ona zagęszczone składniki wód płodowych. Dopiero po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka, chociaż inną zrobi maluch karmiony piersią, inną ten, który dostaje mleko modyfikowane. Kupka dziecka karmionego sztucznie jest bardziej zwarta, jasnożółta, czasem jasnobrązowa. Niektóre pokarmy wywołują niepokojące zmiany w kolorze, np. buraczki – zabarwienie czerwone, szpinak – ciemnozielone.
Normalna kupka jest raczej luźna, w kolorze złocistym, jasnożółtym lub musztardowym, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata. Im niemowlę starsze, tym bardziej gęsta. Kupka z kawałkami niestrawionych pokarmów to norma u starszych niemowląt.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika żabcia83 (1,479)
Taka właśnie jest kupka, mój mały po ukończeniu 2m-cy robi żółtawą kupkę nawet kilka razy dziennie. Zdarza się raz na jakiś czas, że nie robi kupki przez jeden dzień. Te kupki mają słodko-ostry zapach :)
+27 głosów
pierwsza a właściwie noworodka tz smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona Kupka dziecka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona.Kupka dziecka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+28 głosów
Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+26 głosów
Kupki niemowląt karmionych piersią

Inaczej wygląda stolec maluszków przystawianych do piersi, a inaczej tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Kupki po mleku mamy mają konsystencję gęstej śmietany, są luźne, czasami miewają grudki, występują w kolorze musztardowym, jasnożółtym, złocistym, pomarańczowym, czasem nawet seledynowym. Charakteryzuje je kwaśny zapach, a w zetknięciu z powietrzem zielenieją. Jeśli ich konsystencja jest bardzo rzadka, niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę, co jest całkiem naturalne. Początkowo niemowlaki oddają stolec po każdym karmieniu, a nawet częściej. Im dziecko starsze, tym na ogół rzadziej brudzi pieluszkę.

Kupki po mleku modyfikowanym

Dzieci karmione sztucznie robią zdecydowanie twardsze, bardziej zwarte kupki. Stolce mają kolor jasnobrązowy lub jasnożółty (jasny kolor to wynik znacznej zawartości kazeiny w mleku), a ich zapach bywa nieco zgniły. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią, mogą mieć też problemy z zaparciami. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię na białko mleka krowiego i zalecić podawanie dziecku mleka sojowego lub innych mieszanek.

Kupka po mleku modyfikowanym z dużą zawartością żelaza

Jeśli dziecko pije mleko o dużej zawartości żelaza (np. HA) lub przyjmuje preparaty z żelazem, jego stolce mogą mieć zielonkawą lub nawet niemal czarną barwę. Chociaż przyjmuje się, że zielony kolor kupki to powód do niepokoju, w tym przypadku prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Warto tez pamiętać, że kupki mogą zielenieć po zetknięciu z powietrzem.

Kupka po nowych pokarmach

Po kilku miesiącach życia dziecka przychodzi czas na nowości w diecie. Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów zmienia się też zawartość pieluszki dziecka. Kupki stają się teraz bardziej gęste (w porównaniu z tymi po mleku matki), mają też intensywniejszy zapach. Ich konsystencja zaczyna przypominać plastelinę lub małe bobki, na początku można w nich też zauważyć niestrawione resztki obiadków czy deserków (to efekt przyzwyczajania się układu pokarmowego dziecka do nowych składników diety). Jeśli po kilku dniach nie nastąpi zmiana to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości, warto więc wrócić do mlecznej diety. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady pediatry. Zdrowe kupki dziecka na urozmaiconej diecie wyglądem przypominają stolce dorosłego człowieka, a ich kolor zależy od rodzaju zjedzonego pożywienia (po buraczkach mogą mieć czerwone zabarwienie, duża ilość marchwi barwi na pomarańczowo itd). Częstotliwość oddawania stolców jest różna. Za normę przyjmuje się od trzech dziennie do jednej na trzy dni. Dłuższe przestoje mogą świadczyć o zaparciu.

Kiedy kupka powinna niepokoić

Pierwszy alarm to nagła zmiana konsystencji kupki niemowlęcia (np. ze stałej w bardzo luźną), zmiana częstotliwości załatwiania się (dziecko zaczyna wypróżniać się bardzo często lub bardzo rzadko w porównaniu z poprzednimi tygodniami). W takim przypadku na pewno warto skonsultować się z pediatrą, gdyż tak nagłe zmiany mogą świadczyć o chorobie.

Niepokojące są też stolce z dużą ilością śluzu - może to świadczyć o stanie zapalnym w jelitach. Jeśli śluz pojawia się sporadycznie, nie jest groźny, lecz jeśli powtarza się przez wiele dni - należy skonsultować się z pediatrą.

Biała lub niemal biała kupka to zły znak. Odbarwienie stolca może wskazywać na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi. Konieczna wizyta u lekarza.

Jeśli w stolcu dziecka pojawia sie krew (w postaci cienkich niteczek, punkcików, kłaczków itp) może to świadczyć albo o rozerwaniu naczynka krwionośnego (w przypadku zaparcia) albo czegoś groźniejszego - krew w stolcu zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Kupa o czarnym lub ciemnozielonym zabarwieniu może świadczyć o krwi w kale, a co za tym idzie - np. chorobie jelit. Zanim jednak rodzice zabiorą dziecko do lekarza powinni zastanowić się, czy dziecko nie jadło ostatnio czegoś co mogłoby zabarwić stolec na tak ciemny kolor (np. jagody) lub czy nie podawali dziecku preparatów z żelazem. Jeśli tak - można poczekać kilka dni uważnie obserwując stolce dziecka.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
Znakomita odpowiedź;)
+25 głosów
oj już dziewczyny rozwiały wszelkie wątpliwości i wszystko wyjaśniły nic dodać nic ująć :) wszystkie kupki opisane zostały :)
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+27 głosów
o jakie obszerne wypowiedzi o kolorach :) nie ma już nic do dodania:)
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+22 głosów
zaraz po urodzeniu jest czarna póżniej podobna do jajecznicy a czym dziecko starsze to zmienia się do takiej jak u dorosłego
odpowiedź 24 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+24 głosów
Dzwoń do lekarza, jeżeli zauważysz:
 -brak smółki, dłużej niż po 48 godz. od urodzenia,
-śluz, krew i ropę w stolcu,
-zwiększoną liczbę wodnistych stolców w ciągu doby, to może być biegunka
-zmianę koloru stolca na biały, który może świadczyć o braku w niej żółci,
-zmiana koloru stolca na czarny, który może świadczyć o obecności krwi w kupce.
odpowiedź 2 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+21 głosów
tak wszystko wyjaśnione:)
odpowiedź 5 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+19 głosów
Dokładnie tak jak napisały poprzedniczki, przede wszystkim Melka76 :)

Kupa niemowlaka może sięutlenić i zmienia wtedy kolor, wielu rodzicow to niepokoi a to coś normalnego. Kolor moze też zmienić gdy dziecko zje coś co ją zabarwi np. słodycze z duża ilością sztucznego barwnika, choć i naturalnego barwniki mogą wpłynąć na jej kolor np. buraki, czy cytrusy.
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
edycja 14 stycznia 2014 przez użytkownika hkama
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

  1. Alexanndra

    184690 Punkty

  2. fikumiku

    139918 Punkty

  3. inreii

    130573 Punkty

  4. irena_mmm

    120823 Punkty

...