Czasami maluchy celowo gryzą innych, by usłyszeć okrzyk zaskoczenia. Nie zdają sobie przy tym sprawy, jak bolesne jest takie doświadczenie dla ugryzionej osoby. Innym powodem, dla którego maluch gryzie, jest poczucie frustracji u dziecka. Małe dzieci nie są w stanie w pełni wyrazić swoich odczuć słowami, dlatego nierzadko zaczynają gryźć innych. W ten sposób próbują powiedzieć rodzicowi, że czują się nieszczęśliwe. Gryzienie innych dzieci pomaga im także postawić na swoim i wygrać „kłótnię” o zabawkę lub dać koledze wprost do zrozumienia, że chcą bawić się same.
Gdy twoje dziecko ugryzie kogoś, zachowaj spokój, ale stanowczym tonem głosu powiedz mu, że nie wolno gryźć innych. Wytłumacz, że jest to bolesne, następnie zabierz malucha w inne miejsce i daj mu czas, by ochłonął. W żadnym wypadku nie karz dziecka, gryząc go! Maluchy uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego jeśli ugryziesz dziecko, będzie to dla niego oznaką, że gryzienie innych jest w porządku. Nie stosuj także kar cielesnych, gdy dziecko ugryzie kogoś. Bicie dzieci nie jest dobrą metodą wychowawczą. Przed pójściem z dzieckiem na plac zabaw upewnij się, że jest najedzone i wyspane. Weź ze sobą małą przekąskę – jeśli maluch zacznie marudzić z powodu ssania w żołądku, będziesz mogła szybko zareagować i zaspokoić mały głód, a dziecko nie zaatakuje kolegi.
Jeśli twoje dziecko gryzie innych, twoim zadaniem jest oduczenie go takiego zachowania. Jeżeli jednak wejdzie mu to w nawyk, a gryzienie będzie utrzymywać się po ukończeniu 4-5 roku życia, przyczyna może leżeć w poważniejszych problemach emocjonalnych. Wówczas warto poszukać fachowej pomocy.