jak wychowywać dziecko żeby nie wyrosło na beksę?

pytanie zadane 16 października 2013 w 6-12 miesięcy przez użytkownika monikadkr (50,555)

27 odpowiedzi

+6 głosów
Jak sie przewroci to jie lamentowac tylko powoedziec ze nic sie nie stalo.
odpowiedź 16 grudnia 2015 przez użytkownika irena_mmm (120,823)
+5 głosów
Wszystko wyjaśnione
odpowiedź 25 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
+4 głosów
Psychika małego człowieka jest niesamowicie krucha i podatna na wszelkie sugestie. Czasem nieświadomie można bardzo łatwo wyrządzić dziecku wielką krzywdę. Podkopać jego poczucie wartości i pewności siebie.  Zaburzyć jego poczucie bezpieczeństwa, wiarę w możliwości i w naszą do niego miłość. Mówiąc w obecności dziecka negatywne rzeczy o nim, tworzymy pewnego rodzaju komunikat, w który maluch zaczyna wierzyć. Tworzymy kod, który dziecko przejmuje i zaczyna myśleć o sobie w takich kategoriach. Jeśli w kółko opowiadamy wszystkim, jakie nasze dziecko jest niegrzeczne, po jakimś czasie, dziecko spełni ten scenariusz, bo zwyczajnie w niego uwierzy. Skoro, tak o mnie mówią, to znaczy, że tego ode mnie oczekują i taki mam być. Jeśli mówimy do kogoś w obecności dziecka, że maluch nas wkurza, bo jest taki płaczliwy, całkowicie podkopujemy jego poczucie pewności siebie. Maluch płacze jeszcze więcej, a my jesteśmy jeszcze bardziej poirytowani. Błędne koło. Zamiast ranić, wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Traktuj dziecko, tak jakbyś chciał, żeby Ciebie traktowano. Zacznij wyznawać prostą zasadę, że każdego człowieka powinno się traktować tak, jak byśmy my sami chcieli być traktowani. Jeśli chcesz, żeby świat traktował Cię z szacunkiem, Ty też traktuj tak ludzi dookoła. Traktuj tak swoją rodzinę, swoje dziecko. Ono nie różni się niczym od innych. Wręcz przeciwnie, jest dla Ciebie jedną z najważniejszych osób na świecie, jest całkowicie w Tobie zakochane i Tobie oddane. Obdarza Cię ogromnym zaufaniem i od Ciebie uczy się życia. To Ty jesteś dla niego pierwszym i najważniejszym przykładem. Dlatego okaż dziecku należny mu szacunek. Ucz go, tego co dobre i właściwe, ale bez krytyki i bez lekceważenia.
odpowiedź 7 lutego 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+2 głosów
Nie być nadopiekuńczym, ale też nie można przesadzić w drugą stronę. Dziecko musi czuć się kochane i to, że się o nie dba i troszczy.
odpowiedź 16 czerwca 2016 przez użytkownika Fumi (41,694)
+1 głos
Trzeba uczyć alternatywnych sposobów reagowania na daną sytuację. Wiem, że to trudne. Jednak trzeba to przeżyć. Jeżeli dziecko wymusza płaczem - nie reagować. Jeśli piszczy bo coś się stało, cierpliwie czekać aż się uspokoi i dopiero wtedy wysłuchać. To proces - będzie trwać, ale najważniejszy jest cel. Na pewno nastąpi :)
odpowiedź 28 czerwca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
0 głosów
nie rozpieszczac ;) jak synek sie przewróci to sam podchodzi się przytulić, nie biegnę i nie panikuję
odpowiedź 9 sierpnia 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
0 głosów
Wspierać i chwalić. Uczyć dziecko godzenia się z porażką.
odpowiedź 1 listopada 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...