Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?

pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w 3-4 lata przez użytkownika tata27 (140)

35 odpowiedzi

+27 głosów
Zaakceptuj lęki dziecka, odnoś się do nich z szacunkiem. Wytłumacz mu, iż jego stan jest naturalny i występuje u każdego malucha. Podkreśl, że z czasem się ich pozbędzie. Pomóż mu pokonać lęk pokazując, iż nie ma on uzasadnienia w rzeczywistości, na przykład zajrzyj z nim pod łóżko i pokaż, że nie czają się tam żadne potwory. Wspieraj dziecko w jego sposobach radzenia sobie ze strachem. Uświadom maluchowi skąd się biorą jego obawy, zaznacz, że wiążą się z przeżywaniem sytuacji, które stanowią dla niego nowość. Dobrym sposobem na oswojenie malucha z lękiem jest opowiedzenie o swoim dzieciństwie i rzeczach, które w tym okresie nas niepokoiły. Zaproponuj również,aby zapytał swych kolegów i koleżanki, o to czego się boją i jak sobie z tym radzą.
Gdy dziecko pokona jakiś lęk, zauważ to i pogratuluj mu, ciesząc się razem z nim. To zmotywuje go przy następnym odczuwaniu strachu do uporania się z nim. Pamiętaj żeby być otwartym na potrzeby dziecka i pragnienie rozmowy, czy zwierzeń.
Gdy stany lęku trwają długi okres udaj się o pomoc do specjalisty.
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika słoneczko72 (1,823)
+24 głosów
Warto czytać książeczki dla dzieci o takiej tematyce, która ukazuje jak bohater pokonał swoje lęki.
Niech dziecko narysuje swoje lęki na kartce , a później podrze taką kartkę i wyrzuci.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+23 głosów
Pamietaj zeby nie smiac sie z dziecka, to najgorsze co moze byc, dziecko zamknie sie w sobie. Rozmawiaj, przekonuj ze z Toba jest bezpieczne. pomysl Eliny bardzo dobry, na pewno przemowi do dziecka
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+24 głosów
Każde dziecko ma jakieś lęki. Uważam że najgorszym co może być to zmuszanie dziecka na siłę aby np. zjechało ze zjeżdżalni której się boi, bądź podeszło do zwierzątka na widok którego chowa się za mamusią lub tatusiem.Może warto kupić jaką książeczkę w której jest opisane akurat to co dziecko się boi., stopniowo oswajać z lękiem albo po prostu przeczekać.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+21 głosów
z powagą podejść do tematu nie śmiać się, spokojnie krzyk nic nie pomaga;) wytłumaczyć że to nic strasznego, można też wymyślić historię ze kiedyś się też czegoś bało ale pokonało się lęki warto opowiedzieć historię ze śmiesznym zakończeniem że bało się ruszających zasłon wieczorem a to był tylko wiatr, lub wielkie odbicie potwora pokazywało się na ścianach chowałam się pod kołdrę ze strachu cień potwora zbliżał się a jak się zbliżył okazał się malutkim kotkiem Łatką!
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+22 głosów
Najpierw musisz ustalić czego się dziecko boi. Nie możesz się smiać z jego lęków bez względu na to co by to było. Jak moja córka miała pewien krótki etap potwora w swoim pokoju to ja zawsze łapałam go za "fraki" i szłyśmy go wyrzucić na korytarz. W tym samym dniu nigdy nie wracał. Czasami za kilka dni i robiłyśmy to samo.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+20 głosów
przede wszystkim zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, nie krzyczeć, rozmawiać o tym czego boi się dziecko, tłumaczyć ze nie trzeba się bac, przytulać.
odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+20 głosów
dużo rozmawiaj dawaj mu poczucie bezpieczenstwa
odpowiedź 10 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+21 głosów
rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nam dużo pomogła seria bajek o Tupciu Chrupciu, dzięki tej bajce córka została dobrze przygotowana do wizyty u stomatologa,
odpowiedź 6 grudnia 2013 przez użytkownika agas (6,546)
+17 głosów
rozmawiać z dzieckiem, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, jeśli się czegos boi niech wie ze ty zawsze jesteś i go przytulisz na pocieszenie, probowac wytlumaczyc aby się nie balo.
odpowiedź 22 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...