Z badań wynika, że jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegających alergii pokarmowej dzieci jest mleko matki. U dzieci karmionych piersią przez co najmniej pierwszych 6. miesięcy życia obserwuje się bowiem rzadsze występowanie alergii. Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia, a jednocześnie nie później niż w 26. tygodniu życia. Nie podawaj dziecku nowych dań, gdy jest ono chore. Maluch w czasie infekcji jest bardzo osłabiony i częściej reaguje na pożywienie alergią.
Wyniki badań wskazują, że ryzyko alergii i późniejsze pojawienie się objawów uczuleniowych jest większe, jeżeli stały pokarm jest wprowadzany do diety dziecka przed 4. miesiącem życia, zwłaszcza, jeżeli żywność jest różnorodna. Jednocześnie eksperci podkreślają, że opóźnione wprowadzenie pokarmów stałych lub unikanie alergizujących nie zapewnia skutecznej ochrony przed alergią.
Czy moje dziecko należy do grupy ryzyka wystąpienia alergii?
Najbardziej podatne na alergię pokarmową są dzieci najmłodsze, ponieważ ich układ immunologiczny dopiero się kształtuje. Zagrożone ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej są również te dzieci, których rodzice albo rodzeństwo są alergikami. W skrajnym przypadku, gdy oboje rodziców cierpi na ten sam rodzaj reakcji alergicznej, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowej u malucha wynosi od 50% aż do 80%.
Zapobieganie alergii na roztocza:
http://www.zawszeokrokprzedastma.org/jak-chronic-dziecko-przed-roztoczami/