Najczęściej spotykanym typem jest miednica ogólnie ścieśniona występująca przeważnie u niskich kobiet o drobnej budowie ciała. Brzuch kobiety ciężarnej ze ścieśnioną miednicą jest zazwyczaj obwisły. W zależności od typu wady może dojść do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, jak również wypadnięcia pępowiny lub części drobnych po jego pęknięciu. Pierwszy okres porodu (rozwierania) może być znacznie przedłużony a czynność skurczowa macicy osłabiona.
Może dojść do zahamowania postępu porodu. Częściej zdarzają się urazy okołoporodowe zarówno matki jak i płodu. Urazy te niosą ze sobą bardzo dotkliwe następstwa. Wadliwa budowa miednicy może powodować trudności w prawidłowym wstawianiu się główki oraz być przyczyną niewspółmierności porodowej (zbyt duża główka w stosunku do kanału rodnego).
Sprzyja również nieprawidłowym położeniom płodu. Adaptacyjne możliwości główki pozwalają w niektórych nieprawidłowościach miednicy na poród drogami natury, niestety część z nich uniemożliwia taki poród i ciążę należy rozwiązać poprzez cięcie cesarskie.