Oprócz zapalenia dziąseł u ciężarnej kobiety może dojść do rozwoju łagodnych guzków na dziąsłach, które krwawią podczas szczotkowania zębów. Są to tak zwane ciążowe guzy, które mimo poważnie brzmiącej nazwy są zupełnie niegroźne i zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Ciążowe guzy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele kobiety, ale najczęściej występują w ustach. Mogą osiągać nawet 1,8 cm i pojawiają się zwykle w miejscach dotkniętych zapaleniem dziąseł. W większości przypadków guzy ciążowe znikają po urodzeniu dziecka, jeśli jednak tak się nie stanie, należy je usunąć. Guzki mogą bowiem powodować dyskomfort, utrudniać przeżuwanie pokarmu lub szczotkowanie zębów.
Wiele kobiet zastanawia się, czy choroby dziąseł mają wpływ na ciążę. Wyniki kilku przeprowadzonych dawniej badań sugerują, że ciężarne kobiety z ciężką postacią choroby dziąseł mogą być bardziej narażone na przedwczesny poród oraz stan przedrzucawkowy. Jednak nowsze badania nie dowiodły związku pomiędzy chorobami dziąseł i powikłaniami w ciąży. Mimo to warto dbać o zęby i dziąsła w czasie ciąży. Przy braku podjęcia leczenia zapalenie dziąseł może pogorszyć się i rozwinąć w zapalenie ozębnej. Jest to poważniejsza odmiana choroby dziąseł. Zapalenie ozębnej objawia się przedostaniem infekcji z dziąseł do kości i innych tkanek podtrzymujących zęby.
Oprócz regularnych badań nie należy zaniedbywać wizyt u dentysty w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości. Wskazaniem do szybkiej konsultacji ze stomatologiem są: ból zębów, częste i bolesne krwawienie z dziąseł, obrzęk dziąseł, tkliwość, cofanie się dziąseł, utrzymujący się nieświeży oddech, utrata zęba lub narośl w jamie ustnej (nawet jeśli nie wywołuje bólu).
Nie martw się miałam na dziąśle zęba kanałowego i urodziłam o czasie tylko od czasu do czasu z dziąsła leciała mi krew. Po porodzie te objawy samoistnie ustały.