Czym wyczyścić fugi?

Dziewczyny, czym najlepiej wyczyścić fugi? Mam w kuchni ciemnoszare płytki i między nimi jasną fugę, która oczywiście po 2 latach zrobiła się szara i brudna. Nie mogę tego domyć normalnymi środkami do mycia podłogi i mopem, poradźcie coś plz!
pytanie zadane 21 grudnia 2014 w Inne przez użytkownika mariolka (250)

19 odpowiedzi

+8 głosów
Witaj, ja czyszczę fugi ręcznie szczoteczką z pomocą Cif'a najczęściej. Super schodzi brud i fugi fajnie jaśnieją. Trochę jest z tym pracy ale efekt mam zadowalający.
odpowiedź 22 grudnia 2014 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+8 głosów
cif niebieski z wybielaczem, rewelacja no i oczywiście ręce męża ;-) a na tłuszcz maglio polecam
odpowiedź 29 grudnia 2014 przez użytkownika Tomi i Miki (610)
+7 głosów
wodą z sodą oczyszczoną zrobioną na papkę, kładziesz na fugi pozostawiasz na pewien czas, potem szczoteczka do zębów przecierasz i gotowe :D
odpowiedź 1 stycznia 2015 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+6 głosów
Jesli nie masz za dużej powierzchni proponuję chusteczki nawilżane ;) używałam ich, kiedy dzieci były małe, fugi brudne, a nie chciałam po podłodze mocno żrącą chemią latać ;)
odpowiedź 2 stycznia 2015 przez użytkownika sylwiaa (15,677)
+6 głosów
Najlepiej czyścić co jakiś czas szczotką i cifem, ale możesz spróbować specjalnym płynem do mycia płytek i fugi, ale jest drogi i przy mocnych zabrudzeniach może nie dać rady
odpowiedź 8 stycznia 2015 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
+6 głosów
i najlepiej jak to zrobi za nas mąż:)
odpowiedź 8 stycznia 2015 przez użytkownika mama_28 (59,613)
+6 głosów
ja czyszcze fugi małą sczoteczką, proszkiem do prania ;-)
odpowiedź 15 stycznia 2015 przez użytkownika bozena (55,908)
+6 głosów
u mnie działa cif i szczoteczka. ;-)
odpowiedź 11 lutego 2015 przez użytkownika magdab (36,208)
+6 głosów
a cifem wszystko schodzi
odpowiedź 23 lutego 2015 przez użytkownika efffciaa (59,752)
+4 głosów
Oto domowe sposoby czyszczenia fug:
Sok z cytryny – świetnie sprawdza się do białych oraz jasnych fug. Sok z cytryny efektywnie usuwa kamienny nalot, ślady rdzy oraz różnego typu suche zabrudzenia. Nie sprawdzi się w przypadku bardzo tłustego nalotu. Czyszczenie sokiem z cytryny jest bardzo proste. Wystarczy nanieść go na powierzchnię fug, a następnie odczekać do 15 minut. Po tym czasie oczyszczamy fugi wilgotną ściereczką. Brud powinien być łatwy do usunięcia. Po uzyskaniu pożądanego efektu wystarczy przemyć powierzchnie czystą wodą, a następnie przetrzeć suchą szmatką. Proszek do pieczenia – jest kolejnym, popularnym sposobem na oczyszczenie spoin między płytkami. Proszek świetnie radzi sobie z osadem rdzy, tłustym nalotem, kamieniem oraz uporczywymi plamami. Wystarczy nanieść cienką warstwę proszku na wilgotną spoinę, tak, aby ten się rozpuścił. Następnie odczekać pół godziny i przemyć powierzchnie czystą wodą. Proszek do pieczenia sam usuwa lekkie zabrudzenia oraz odbarwienia. W przypadku uciążliwych plam możemy dodatkowo przetrzeć powierzchnie małą szczoteczką. Efekt czyszczenia tą metodą powinien być bardzo zadowalający, a jednocześnie ekonomiczny. Roztwór sody oczyszczonej oraz octu – to jeden z najsilniejszych, domowych preparatów czyszczących. Mieszaninę tworzy się z 100 ml wody, 100 ml octu i jednego opakowania sody oczyszczonej. Roztwór nadaje się do najbardziej uciążliwych zabrudzeń, świetnie usuwa kamień, ślady rdzy, tłusty nalot oraz uporczywe suche zabrudzenia. Jest też najbardziej skuteczny w usuwaniu osadu pleśniowego oraz groźnych bakterii. Warto zastosować go najpierw na niewielkim fragmencie fugi, by sprawdzić, czy środek nie odbarwi jej powierzchni.Sposób użycia wygląda następująco – mieszaninę nakładamy na fugi i czekamy 15 minut, aż soda i ocet przereagują z zabrudzeniami. Następnie czyścimy fugi niewielką szczoteczką z miękkim włosiem. Po uzyskaniu porządnego efektu dokładnie oczyszczamy powierzchnie czystą wodą. Tego typu rozwiązanie ma w zasadzie tylko jedną wadę. Jest nią nieprzyjemny zapach octu, który unosi się w całym pomieszczeniu. Zatem roztwór sody oczyszczonej i octu zaleca się do stosowania jedynie w pomieszczeniach wentylowanych, do których wpada większa ilość świeżego powietrza.
odpowiedź 30 marca 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...