Gdy dziecko się oparzy, pierwszym krokiem jest ocenienie stopnia jego głębokości. Pierwszy stopień dotyczy powierzchownych tkanek, są to najczęściej oparzenia słoneczne; drugi stopień to poparzenia głębiej leżących tkanek, których objawami są występujące pęcherze, wywołuje je gorąca woda, para wodna lub ogień. Trzeci stopień - najcięższy obejmuje głębokie tkanki i narządy, wywołany jest najczęściej przez ogień.
Gdy już posiadasz wiedzę, z którym stopniem oparzenia masz do czynienia, możesz dostosować do niej sposób postępowania. W przypadku większych oparzeń, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej. Następnie odizoluj dziecko od jego źródła. Jeżeli istnieje taka konieczność, udrożnij drogi oddechowe, sprawdź tętno i oddech. Gdy zajdzie potrzeba wykonaj czynności ratujące życie.
Potem usuń z ciała przedmioty znajdujące się blisko skóry takie jak: zegarek, biżuteria czy pasek. Ochładzaj poparzoną warstwę skóry pod bieżącą wodą przez 20 minut. Jeżeli ubranie wtopiło się w ranę, nie zrywaj go, tylko wytnij je dookoła rany. Przed wizytą u lekarza zabezpiecz ranę oparzeniową opatrunkiem z warstwy folii spożywczej, a w przypadku dużych powierzchni możesz to zrobić przy pomocy czystego, suchego prześcieradła.