Co to jest choroba bostońska?

Dzisiaj w przedszkolu było ogłoszenie że dwójka dzieci w najmłodszej grupie ma chorobę bostońską. Co to jest nigdy o niej nie slyszalam?
pytanie zadane 24 września 2013 w Powyżej 4 lat przez użytkownika Melka76 (26,953)

23 odpowiedzi

+15 głosów
To  choroba wirusowa podobna do ospy, często z nią nawet mylona. Nie jest specjalnie groźna, leczy się ją objawowo.
odpowiedź 24 września 2013 przez użytkownika skrzydlatadusza (393)
+15 głosów
A czy dla 9 miesięcznego dziecka tez nie jest specjalnie groźna?
odpowiedź 24 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+15 głosów
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby bostońskiej jest wysypka. Surowicze pęcherze pojawiają się w trzech miejscach:

    w jamie ustnej (głównie na języku i łukach podniebiennych),
    na dłoniach (zwłaszcza na wewnętrznej stronie i na opuszkach palców),
    na podeszwach stóp.

choroba ta nie jest groźniejsza niż większość chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Najczęściej porównywana jest do ospy (czasem nawet z nią mylona).  
Choroba bostońska choć generalnie niegroźna, skutkuje czasami niebezpiecznymi powikłaniami, zaś samo zaniedbanie zmian skórnych może doprowadzić do takiego nasilenia owrzodzenia, przez który dziecko nie będzie w stanie otworzyć ust, a więc jeść i pić.

    Podczas choroby dbajmy, aby dziecko dużo piło, gdyż gorączka może prowadzić do odwodnienia. Podawajmy raczej wodę –  Jeśli zmiany w ustach są bardzo rozległe, dziecko może odczuwać ból przy otwieraniu buzi – wodę można podać strzykawką.
    Gorączkę zbijamy lekami przeciwgorączkowymi, odpowiednimi do wieku i masy dziecka.
    Lekarz pediatra zaleci, czym smarować zmiany skórne – najczęściej będzie to roztwór gencjany.
    Pilnujmy, aby dziecko nie dotykało zmian skórnych brudnymi rękoma.
    Jak chronić się przed chorobą bostońską? Należy często i dokładnie myć ręce.
odpowiedź 24 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+15 głosów
Mamo mIleny troche mnie przeraziłaś tymi informacjami. Mam nadzieje ze moja córka nie przyniesie tego paskudztwa z przedszkola.
A czy my jako dorośli możemy się zarazić od dzieci????
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+16 głosów
Choroba bostońska atakuje głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Jej przyczyną jest wirus Coxsackie A. Jest znana także pod nazwą zespołu dłoni, stup i ust. Wirus jest przenoszony przede wszystkim przez dotyk, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania u maluchów uwielbiających kontakt z rówieśnikami.
odpowiedź 14 października 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
Znajoma pani neonatolog powiedziała, że w czasie studiów nazywali tę chorobę "chorobą pyska i racic" ;) - ale choroba bostońska brzmi jednak dużo poważniej ;)
+15 głosów
Objawy
Od zakażenia do objawów mija 4-6 dni. Dziecko może gorączkować, także bardzo wysoko, sięga ona nawet do 39 stopni, ale łatwo ją zbić lekami przeciwgorączkowymi. Występuje także obrzęk w jamie ustnej, stąd lekarze łatwo mogą pomylić bostonkę z anginą. Może pojawić się też złe samopoczucie, brak apetytu, dreszcze, ból gardła, czemu towarzyszyć mogą także wymioty. Po takich objawach wstępnych na powierzchni dłoniowej rąk, podeszwowej stóp, błonie śluzowej policzków, łuków podniebiennych i języka, a także twarzy i tułowia pojawiają się pęcherzyki o średnicy 3-7 milimetrów. Pęcherzyki przekształcają się w pęcherze, które na śluzówkach mogą dawać owrzodzenia, a te po kilku dniach mogą ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu.
odpowiedź 14 października 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
+15 głosów
Leczenie
Ta wirusowa choroba nie wymaga leczenia przyczynowego. Leczymy natomiast męczące objawy. Dbajmy, aby dziecko dużo piło, gdyż gorączka może prowadzić do odwodnienia. Podawajmy raczej wodę – zawarte w sokach kwasy owocowe mogą podrażnić zmiany chorobowe w ustach dziecka i wywołać ból. Pilnujmy, aby dziecko nie dotykało zmian skórnych brudnymi rękoma. Jeśli lekarz stwierdził dodatkowe nadkażenie zmian skórnych bakteriami, możliwe, że zostanie zastosowana kuracja maścią antybiotykową.
odpowiedź 14 października 2013 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
+14 głosów
Nigdy nie słyszałam o czymś takim
odpowiedź 16 października 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+12 głosów
pierwszy raz słysze o tej chorobie
odpowiedź 3 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+9 głosów
też nigdy nie słyszałam
odpowiedź 24 grudnia 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...