Co zrobić z pyskującym dzieckiem?

Niedawno grałam z moją córką w grę planszową i zaczęła pyskować. Dajcie jakąś radę jak wtedy rozmawiać z dzieckiem oraz go oduczyć takich zachowań.
pytanie zadane 30 listopada 2014 w 3-4 lata przez użytkownika Alicja (23,569)

20 odpowiedzi

+8 głosów
Rozmawiać, tłumaczyć, rozmawiać do znudzenia. Jak to nie przynosi efektu karać za pyskowanie, nigdy klapsem, a np. odebraniem jakiejś przyjemności, staniem w kącie a po karze znów tłumaczyć, że tak nie wolno i tak w kółko do skutku. Ja czasami mam wrazenie, że mowie do ściany, no ale może w końcu zaskoczy moje dziecko :)
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+7 głosów
Zgadzam się, należy przede wszystkim rozmawiać i nigdy nie wolno pomijać milczeniem. Rozmowa musi odbyc się natychmiast, bo później już nie odniesie oczekiwanego skutku
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika daracz (48,398)
+7 głosów
rozmawiam z córką, zawsze gdy tak mówi lub co na nią bardziej działa robię "wymowne spojrzenie" - wtedy nie są już potrzebne żadne słowa bo ona dobrze wie co zrobiła. Zastanawiam się czy to nie wynika trochę z faktu chęci zaimponowania starszemu przyrodniemu bratu. Widzi się z nim raz w tygodniu i właśnie wtedy są takie sytuacje.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+7 głosów
Ja bym zwróciła jej uwagę, że tak nie wolno, a jak chce pyskować to niech idzie do pokoju i z miśkami rozmawia. Nie zwracałabym uwagę na to co mówi - odeszłabym od niej robić co innego.
odpowiedź 1 grudnia 2014 przez użytkownika MamaWi (53,285)
+7 głosów
ale odchodząc od niej, może poczuć się porzucona, a przecież ja jej nie odtrącam tylko nie podoba mi się zachowanie.
odpowiedź 1 grudnia 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+6 głosów
nie krzyczeć a na spokojnie wytłumaczyć dlaczego taka forma odzywania się jest niestosowna
odpowiedź 1 grudnia 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+7 głosów
dziś znów coś wypaliła, powiedziałam, że nie lubię jak tak do mnie mówi, a ona na to że jestem głupia i ona nie chce takiej mamy. Zaproponowałam jej aby poszukała nowej i może znajdzie się ktoś kto będzie ....(tu litania) robił dla niej to co ja. Popłakała się i obiecała, że już nie będzie tak mówić...hmmm.. zobaczymy
odpowiedź 1 grudnia 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+7 głosów
to zależy od sytuacji, od wieku dziecka. jednak myslę że najważniejsza jest rozmowa , tłumaczenie że to zle zachowanie, że należy rozmawiac z drugim człowiekiem okazując mu szacunek, wyrażając się kulturalnie. pokazac dziecku ze podczas przyjemnej rozmowy bez pyskowania łatwiej jest się dogadać. jeśli to nie skutkuje to oczywiście można wprowadzić karę za takie pyskowanie, np. zakaz na komputer, czy cos innego co dziecko lubi.
odpowiedź 3 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+7 głosów
Spokojnie, spokojnie - mówić przede wszystkim spokojnie. Najpierw poprosić "Nie mów tak do mnie", następnie "Nie życzę sobie, abyś do mnie mówiła w ten sposób" Po czym jeśli to nie pomaga poinformować dziecko, że w takim razie wychodzę, bo nie chcę abyś tak do mnie mówiła. Absolutnie to nie jest porzucanie a jedynie bronienie własnej godności.
Agnieszka
odpowiedź 3 grudnia 2014 przez użytkownika niezalogowany
+7 głosów
nic nie mów. poprostu nie słyszałaś tego co mówi nie śmiej się nie wchodz w dyskusję
odpowiedź 7 grudnia 2014 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...