Przepuklina w ciąży objawia się pod postacią uwypuklenia części narządu lub całej tkanki w okolicach pępka, uda, pachwiny lub w bliźnie po cesarskim cięciu. Na przepuklinę w ciąży najbardziej narażone są wieloródki, kobiety zmagające się z nadwagą lub te, które miały w przeszłości cesarskie cięcie.
Przepuklina pępkowa a ciąża - najczęstszym rodzajem przepukliny brzusznej w ciąży jest przepuklina pępkowa. Zwykle jest to schorzenie wrodzone, które do czasu ciąży może nie dawać żadnych objawów (wada może być zbyt mała). Dopiero w wyniku nadmiernego rozciągania powłok brzusznych może dojść do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha, a w konsekwencji do powiększenia się pierścienia pępkowego. Charakterystycznym objawem przepukliny pępkowej jest guzek w miejscu pępka lub w jego okolicy. Przepuklina a ciąża: leczenie przepukliny w ciąży u kobiet w ciąży, które zmagają się z przepukliną, stosuje się leczenie zachowawcze, którego celem jest niedopuszczenie do pogorszenia się stanu zdrowia ciężarnej. W związku z tym przyszła mama powinna unikać wysiłku fizycznego (np. nie powinna nosić ciężkich zakupów), który może sprawić, że przepuklina będzie widoczna jeszcze bardziej. Ponadto powinna unikać produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania zaparć.
Ciężarne kobiety nie powinny przyjmować leków przeciwbólowych, dlatego jeśli przepuklinie towarzyszy ból, można zastosować techniki relaksacyjne czy zimne okłady.
Leczenie operacyjne przepukliny jest możliwe po urodzeniu dziecka. Pilna interwencja chirurgiczna jest możliwa tylko wtedy, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny.