Jak kąpać niemowlę?

Oczekuję swojego pierwszego dziecka i denerwuję się, że nie będę umiała właściwie się nim opiekować. Najbardziej przeraża mnie kąpiel. Co zrobić, żeby właściwie umyć maleństwo?
pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Noworodek przez użytkownika żabcia83 (1,479)

35 odpowiedzi

+25 głosów
Nie denerwuj się, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych zaleceń i zobaczysz, że nie jest to takie trudne! Kąp swojego maluszka wieczorem, mniej więcej o stałej porze. Jeżeli nie masz w łazience miejsca na ustawienie wanienki możesz zrobić to w innym pomieszczeniu, pamiętaj jednak, aby było ciepłe (ok. 24°C) i wolne od przeciągów. Temperatura wody powinna wynosić ok. 37°C – jeżeli nie masz termometru, możesz sprawdzić ją łokciem – powinna być ciepła, ale nie gorąca. Pamiętaj, aby wszystkie akcesoria potrzebne do i po kąpieli (ręczniki, kosmetyki, pieluszki, ubranka) położyć w zasięgu ręki. Na dnie wanny rozłóż pieluszkę tetrową – dodatkowy środek ostrożności przed przypadkowym wyślizgnięciem się maluszka. Obok wanienki postaw przewijak z rozłożonym ręcznikiem. Połóż główkę dziecka na swoim lewym przedramieniu, a prawą chwyć go pod pupę i stopniowo zanurzaj w wodzie. Podczas kąpieli podtrzymuj lewą ręką główkę maleństwa, a prawą namydlaj starannie całe jego ciało. Użyj do tego specjalnych kosmetyków do pielęgnacji niemowląt – mydła, żelu lub płynu. Spłucz je dokładnie wodą i wyjmij z wanienki, podtrzymując główkę i pupę niemowlaka. Połóż go na przewijaku i delikatnie osuszaj ręcznikiem lub pieluszką tetrową, pamiętając, że skóra Twojego dziecka jest bardzo wrażliwa na otarcia. Możesz teraz umyć buzię dziecka - wacikiem lub płatkiem kosmetycznym, zwilżonym przegotowaną letnią wodą. Pamiętaj o oczach – każde z nich przetrzyj osobnym jałowym gazikiem, od zewnętrznego kącika do nasady nosa. Uszy i nos czyść tylko z zewnątrz! Jeżeli dziecko ma katar, zaaplikuj do każdej dziurki kropelkę soli fizjologicznej i połóż je na brzuszku – kichając maluch sam wyczyści sobie nos. Ciało nasmaruj oliwką lub mleczkiem pielęgnacyjnym, a pupę kremem przeciw odparzeniom. Teraz już tylko załóż pieluszkę i wcześniej przygotowane ubranko – pierwszą kąpiel macie już za sobą!

Jeżeli pomimo wszystko dalej się denerwujesz, możesz za pierwszym razem poprosić o pomoc kogoś doświadczonego – mamę , koleżankę lub sąsiadkę. Będziesz czuła się pewniej wiedząc, że jest obok Ciebie ktoś służący radą i wsparciem.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika ciekawska22 (180)
+22 głosów
Nie denerwuj się - nie taki diabeł straszny jak go malują.
1. Kup sobie specjalną gąbkę do kąpieli niemowląt
2. Przygotuj wszystko żeby mieć pod ręką - płyn, ręcznik itp.
3. Jeżeli jest chłodno w domu to nagrzej w łazience
4. Woda powinna mieć ok 37 stopni.
Przez pierwszy miesiąc życia buzie myj wacikami pomoczonymi w ciepłej przegotowanej wodzie.
Oczywiście nie myj dziecka gąbką tylko delikatnie "głaszcz" rękami. Po kąpieli dziecko osuszaj nie trąc go ręcznikiem tylko delikatnie przykładając ręcznik do ciala.
Powodzenia
odpowiedź 15 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+21 głosów
To nie jest takie trudne pierwsza kąpiel to szok bo dziecko jest takie malutkie ale z czasem dochodzi się do wprawy dobre są gąbeczki do wanienki na których kładzie się dziecko i myjki wystarczy delikatnie przecierać dziecko wodą z płynem do mycia a potem ostrożnie przenieść je na ręcznik
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+20 głosów
Do kąpieli należy się przygotować. Warto kupić do wanienki dziecka specjalną gąbkę do położenia malca.Przed kąpielą należy sprawdzić temperaturę wody. Dziecko przecieramy powoli myjką , szczególnie w fałdkach gdzie może gromadzić się brud.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+20 głosów
Ja się naoglądałam filmików Pawła Zawitkowskiego - polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=n6kKcsut83A
Na youtube można znaleźć o wiele wiecej jego filmów instruktarzowych, które mnie wiele dały :))
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika monika.kc (1,268)
+23 głosów
nerwy nie pomogą:) spokojnie;) kup sobie specjalną gąbkę do wanienki, układa się na niej dziecko i nie trzeba się martwić o to że się nieprawidłowo trzyma dziecko, koszt takiej gąbki to 11-15 zł, poza tym na pewno sobie poradzisz, miej pod ręką kosmetyki, ręcznik, w w wygodnym miejscu ubierz maleństwo, osusz włoski. kilka kąpieli i nabierzesz pewności:)
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+19 głosów
przede wszystkim trzeba sprawdzić wodę żeby nie była za zimna ani za gorąca najlepiej łokciem,myć delikatnie najlepiej myjką i się nie stresować.Dobrze jak kika pierwszych razy pomoże ktoś kto już to robił
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+20 głosów
Ja tez byłam zdenerwowana pierwszą kąpielą, ale szwagierka która ma starszą córeczkę przyszła mi pomóc;) Bałam się, ale chciałam to sama zrobić, więc ona udzielała mi tylko porad:) Nie będę się powtarzać co potrzeba, i jak to robić. Mam tylko jedna radę, którą mi udzieliła szwagierka. A mianowicie trzeba trzymać raczki dziecka, delikatnie;ale żeby za bardzo nimi nie ruszało;) Ta rolą może się np tatuś zająć;) Polecam bo później dziecko nie boi się następnych kąpieli!
odpowiedź 4 grudnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+16 głosów
ręcznik, płyn kąpielowy, ciepła łazienka bądź pokój, spokojnie i bez nerwów, możesz poprosić o pomoc męża, razem zawsze raźniej:)
odpowiedź 6 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+17 głosów
Dziewczyny praktycznie wszystko już napisały, od siebie moge tylko dopisac, ze pewności rodzicowi podczas kapieli może dodać specjalna wkładka do wanienki, która zapobiega ślizganiu. Zamiast wkładki mozesz uzyć zwykłej tetrowej pieluszki, która też zapobiega ślizganiu, jest o tyle wygodniejsza, ze po każdej kąpieli możesz ja przeprać i bakterie się nie namnażają.

Ja dla dodania sobie odwago opowiadałam maluszkowi co będziemy robić, taki krótki instruktaż, aby dziecko wiedziało a matka nie zapomniała z wrażenia umyć np. pupy :) choć to też nie tragedia. Później doszły jeszcze przyśpiewki i pluskanie się w wanience.
odpowiedź 23 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...