Bezdech niemowlęcy – czym jest i jak reagować, gdy nas coś zaniepokoi?

pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika niezalogowany

25 odpowiedzi

+21 głosów
Chwilowe zatrzymanie oddechu występuje z różnych powodów. Doświadcza go niemal połowa maluchów urodzonych przed czasem, co jest wynikiem niedojrzałości mechanizmu oddychania. Może się również pojawić podczas infekcji, gdy drogi oddechowe stają się niedrożne. Zdarza się u dzieci, których matki paliły, bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech. Niebezpieczne są sytuacje, gdy przerwa w oddychaniu trwa 15-20 sekund, zwłaszcza w nocy. Gdy dziecko zrobi się sine, konieczna jest natychmiastowa pomoc, gdyż bezdech to jedna z głównych przyczyn śmierci łóżeczkowej. Szybko wyjmij malca z łóżeczka i pochylając buzią w dół, poklep po pleckach. Upewnij się też, czy nosek i buzia są drożne. Jeśli to nie pomoże, jak najszybciej wezwij pogotowie, stosując do jego przyjazdu sztuczne oddychanie.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika słoneczko72 (1,823)
+22 głosów
Po powrocie z corcia ze szpitala zauwazylam ze robi czasami przerwy w oddychani- takie 6-8 nawet 10 sekund. Bardzo sie przestraszylam, jednak lekarz uspokoil mnie ze to normlane u dzieci gdyz maja niewyksztalcony udklad nerwowy i oddechowy. Jezeli przerwy trwaja dluzej jest to problem, rada od poloznej ktora dostalam ze jak zauwaze ze dziecko nie oddych dluzej nalezy dmuchnac mu w twarz. W gorszych przypadkach co robic napisalo sloneczko72
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+20 głosów
Chwilowe zatrzymanie oddechu może nastąpić z różnych powodów. Z obserwacji lekarzy wynika, że doświadcza go ponad połowa maluchów urodzonych przed czasem, co jest efektem niedojrzałości mechanizmu oddychania. U niemowląt o niskiej masie urodzeniowej bezdech występuje na skutek nadmiernego oziębienia organizmu. U zdrowych niemowląt może pojawić się podczas infekcji, gdy drogi oddechowe stają się niedrożne. Z danych statystycznych wynika, że epizody bezdechu najczęściej występują między pierwszym a szóstym miesiącem życia i zanikają po 12-stym miesiącu. Częściej zdarzają się u dzieci, których matki paliły bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+19 głosów
Bezdechem  nazywamy zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub krótsze, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca i/lub zmniejszeniem utlenowania krwi. Częstość i nasilenie bezdechów u noworodków ściśle związana jest z dojrzałością dziecka – najczęściej bezdechy występują u bardzo niedojrzałych noworodków urodzonych przedwcześnie, u tych dzieci mają też one największe nasilenie. Warto jednak zaznaczyć , że krótkie przerwy w oddychaniu (trwające 5–10 s) są zjawiskiem bardzo częstym u noworodków.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+17 głosów
dobre są monitory oddechy ale tylko słyszałam nigdy nie używałam, większość dzieci ma takie bezdechy czasem wystarcza poruszenie dziecka, ale gdy często się to pojawia może warto przemyśleć zakup takiego monitora oddechu
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+16 głosów
Jeśli bezdech nie trwa dłużej, niż 15 sekund, zdarza się sporadycznie i nie wywołuje sinienia albo bladości twarzy, nie ma powodu do niepokoju. jednak warto o tym incydencie poinformować lekarza
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+19 głosów
tak, mamaMilena dała dobrą wskazówkę. chciałabym jeszcze dodać że w bezdech dziecko wpada czasami podczas silnego płaczu, nerwowego płakania.
odpowiedź 15 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+13 głosów
tak jak zostało już napisane jest to nieoddychanie przez dziecko przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund
odpowiedź 4 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+14 głosów
tak jak napisała Mama Milena i  poinformowałabym o tym lekarza może warto pomyśleć o monitorach oddechu ?
odpowiedź 26 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+12 głosów
zawsze się tego obawiałam ale starałam się nie myslec o tym... nigdy tez nie czytałam na ten temat:/
odpowiedź 31 stycznia 2014 przez użytkownika bozena (55,908)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...