Moje dziecko na szczęście nie ma refluksu. Objawy i przebieg:
Refluks żołądkowo-przełykowy i ulewania są stanem całkowicie fizjologicznym u niemowląt. Między 2 i 8 miesiącem życia ulewa 50% wszystkich niemowląt i w większości przypadków nie wymaga to leczenia. Ulewaniom w tej grupie wiekowej sprzyja fizjologicznie niższe ciśnienie oraz skrócenie zwieracza znajdującego się pomiędzy żołądkiem a przełykiem. Utrzymywanie się nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego lub ulewań w wieku powyżej 12 miesięcy wymaga większej uwagi, może bowiem świadczyć o chorobie.
Refluks żołądkowo-przełykowy daje zwykle typowe objawy:
- ulewania,
- wymioty,
- zgaga,
odbijania, ale może też przebiegać w postaci utajonej.
Postać utajona objawia się np. nawracającymi objawami ze strony układu oddechowego, krztuszeniem się, zaburzeniami połykania, drażliwością dziecka lub niedokrwistością.
Konsultacji z lekarzem wymagają ulewania bardzo nasilone, nie ustępujące z wiekiem, a zwłaszcza ulewania związane z takimi innymi objawami jak: słabe przyrosty masy ciała, wymioty z krwią lub żółcią, zachłystywanie się połykanym pokarmem. Niepokojące jest każde utrzymywanie się objawów refluksu żołądkowo-przełykowego u dziecka powyżej 12-15 miesiąca życia, jak również pojawienie się objawów u dziecka w tym wieku, które wcześniej było zdrowe.
Długotrwały refluks żołądkowo-przełykowy może doprowadzić do zapalenia przełyku, wymagającego intensywnego leczenia. Podejrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego powinny też wzbudzać niewyjaśnione objawy ze strony układu oddechowego, takie jak napady świszczącego oddechu, kaszlu, duszności, przewlekła chrypka i nawracające zapalenia krtani.