Jak zapobiegać wadom postawy?

Słyszałam, że już od okresu niemowlęcego można zapobiegać wadom postawy. Czy to prawda? Jak to robić?
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika niezalogowany

38 odpowiedzi

+29 głosów
Już od pierwszych miesięcy życia maluszka warto zadbać o rozwój jego     mięśni i stawów, czemu sprzyja pozwalanie mu na swobodę ruchów. Wobec tego nie należy zbyt często krępować ich pieluszką, becikiem czy też kocykiem. W pierwszych miesiącach życia warto też dbać o to, by bioderka były od siebie odwiedzione jak u żaby, co wpływa na prawidłowy rozwój stawu biodrowego. Dobra pozycja dla bioder maluszka to układanie go w ciągu dnia w pozycji na brzuszku. Ponadto warto zachęcać dziecko zabawami do pełzania i raczkowania, gdyż sprzyja to wzmacnianiu mięśni kręgosłupa. Korzystne jest również chodzenie na basen i dbanie o utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika kokarda (760)
+28 głosów
Warto też pamiętać, aby odpowiednio podtrzymywać główkę dziecka, nie sadzać na siłę i nie prowadzać za rączki. Specjaliści mówią, że można sadzać/stawiać dziecko kiedy samo pierwszy raz to zrobi. Może się to wydawać dziwne, bo niby skąd miałoby się nauczyć- sprawdziłam - jest to możliwe - dziecko samo to odkrywa. Bardzo dobrze jest też stosować pozycje asymetryczne naprzemiennie, gdyż dobrze rozwija to mięśnie. Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale można to zobaczyć na tych filmach:
http://www.youtube.com/watch?v=XIKuM_AbaQU
http://www.youtube.com/watch?v=KqzeZ-it5Zk
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika monika.kc (1,268)
+26 głosów
Od małego unikać chodzików, i uczenia chodzenia za rączki dziecko powinno samo znajdzie na to odpowiedni czas i dobrze wypracuje mięśnie kręgosłupa, dobre buciki ze sztywną piętką nie jakieś szmaciaczki, szmaciaczki można dać starszemu dziecku, pilnowac by prosto siedziało, przekarmieniu siedzieć na wprost dziecka by dziecko nie było powykręcane i później też tego pilnować by dziecko siedziało prosto przy stole i biurku zadbać o to by się nie garbiło.
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+26 głosów
nie unikać WF-u ;)
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+26 głosów
Pamiętaj ze na początku nic na siłe - nie sadzaj dziecka ani nie stawiaj na nóżki dopóki ono samo nie zacznie tego robić. Już z niemowlakiem możesz zacząć chodzić na basen.
Jak dziecko już będzie większe to pamiętaj żeby zawsze zwracać mu uwagę żeby prosto siedziało. Niech ogląda bajki siedząc prosto na krześle a nie leżąc na łóżku.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+27 głosów
Niemowlak rozwija sie we wlasnym tempie, nie pomagaj mu a wszystko bedzie rozwijalo sie prawidlowo. Ukladaj wpozycjach zalecanych dla wieku na brzuszku, dobrze trzymaj glowke.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+26 głosów
Aby zapobiegać wadom postawy, oprócz właściwego żywienia malca i dbania o to, by otrzymywał odpowiednią ilość wapnia i witamin (w tym witaminy D3), trzeba również codziennie zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, podczas której smyk rozrusza wszystkie partie mięśni. Już z niemowlęciem można też zapisać się na basen.
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+22 głosów
nie sadzamy siłę, nie uczymy chodzić na siłę, układamy na brzuszku , odpowiedni fotelik, spanie bez poduszki,  odpoiednie krzesełka, pilnowanie prawidłowego siadu ( nie podkurczając nóżek), cwiczenia z dzieckiem wzmacniające mięśnie, nie kupować chodzika, basen, taniec,
odpowiedź 8 października 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+21 głosów
na początku prawidłowe trzymanie dziecka czyli najlepiej w rożku żeby było usztywnione póżniej nie sadzanie dziecka na siłę ni używać chodzików i regularne wizyty u lekarza
odpowiedź 23 października 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+22 głosów
dokładnie każde dziecko ma swój etap rozwoju nie rób nic na siłe bo inne już to robi na wszystko przyjdzie czas
odpowiedź 5 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...