W przypadku choroby przeziębieniowej dziecko wymaga leczenia objawowego w warunkach domowych (leki przeciwgorączkowe, miejscowe do nosa, gardła, zapewnienie przyjmowania płynów).
Gdy dolegliwości nie mają tendencji do zmniejszania się po upływie 3–5 dni lub rozwijają się jak choroba o ciężkim przebiegu (ropna wydzielina z nosa oraz gorączka powyżej 39ºC przez 3 kolejne dni, współistniejący obrzęk i ból okolicy oczodołu), konieczna jest ocena lekarska.
W przypadku dolegliwości przewlekłych konieczna jest ocena lekarska, obejmująca konsultację laryngologiczną, często alergologiczną, niekiedy diagnostykę w kierunku zaburzeń odporności, zespołów zaburzeń ruchomości nabłonka oddechowego, mukowiscydozy. Ciężki przebieg kliniczny, nasilanie się objawów oraz wystąpienie powikłań jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Spodziewana poprawa kliniczna po podaniu właściwej dawki antybiotyku występuje po 48–72 godzinach leczenia. Brak poprawy może wynikać z zakażenia szczepem opornym, wystąpienia powikłań lub niebakteryjnej przyczyny dolegliwości. Wymaga skorygowania leczenia antybiotykiem drugiego wyboru lub diagnostyki. Najczęściej zalecany czas antybiotykoterapii to 10–14 dni, aktualne rekomendacje polskie zalecają okres 10-dniowy. W leczeniu uzupełniającym można stosować miejscowo donosowe izo- i hipertoniczne preparaty soli (obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej, oczyszczające wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych, zapobiegające jej zasychaniu i usprawniające transport śluzowo-rzęskowy). Preparaty redukujące obrzęk błony śluzowej i poprawiające drożność nosa – sympatomimetyki donosowe i w postaci tabletek u dzieci starszych (od 12. rż.) można podawać jedynie przez ok. 4 dni (3–5 dni). W przypadku braku objawów lub rozpoznania alergii nie rekomęduje się leków stosowanych w jej leczeniu. Zaleca się glikokortykosteroidy donosowe.
W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych leczenie obejmuje także płukanie nosa roztworami soli przez wiele tygodni (6–8 i więcej). Można stosować, antybiotykoterapię, zazwyczaj przez dwa tygodnie, a w razie powolnej poprawy przedłużyć na następne dwa tygodnie. Glikokortykosteroidy donosowe należy podawać dzieciom z potwierdzoną alergią. Jaką pierwszą metodę leczenia chirurgicznego zaleca się usunięcie migdałka gardłowego w przypadku stwierdzenia jego przerostu.