Czy mogę urodzić dziecko z autyzmem?

Mam już córkę. Teraz jestem w ciąży z drugą dzidzią. Płci jeszcze nie znam. Moja mama twierdzi, że jeśli urodzę syna to będzie o chory na autyzm.

Moje dwie kuzynki mają synów chorych na tą chorobę. I mama sądzi, że może to być genetyczne.
pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Inne przez użytkownika oliwiatestuje (814)

7 odpowiedzi

+3 głosów
Badania nad dziedziczeniem autyzmu wykazały, że przypadki tego schorzenia często powtarzają się w danej rodzinie. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia u brata lub siostry osoby cierpiącej na autyzm, wynosi 3-8%. To znacznie więcej niż 0.16% zachorowań w populacji ogólnej. Natomiast jest bez porównania mniejsze, niż 50-procentowe ryzyko związane z chorobami genetycznymi, spowodowanymi przez mutację jednego dominującego genu (gdy do powstania choroby wystarcza wadliwy gen odziedziczony po jednym z rodziców) czy 25 procentowe zagrożenie w przypadku jednej mutacji recesywnej (wówczas kopia nieprawidłowego genu musi być odziedziczona po każdym z rodziców). A zatem wyniki badań najlepiej pasują do modelu, w którym chorobę wywołują mutacje kilku genów. Sprawę komplikuje fakt, że krewni chorych na autyzm miewają często niepełnoobjawową jego postać. Przypuszczalnie, u tych osób występują tylko niektóre warianty genowe (allele) związane z autyzmem, co nie wystarcza do pojawienia się wszystkich jego symptomów. W mojej rodzinie mój wujek miał autyzm po swoim ojcu. Jest z zawodu ekonomistą a z natury flegmatykiem http://www.forumautyzmu.pl/forum/pytania-do-specjalisty/czy-autyzm-jest-dziedziczny
odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+3 głosów
Hej, przede wszystkim to nie daj sobie wkładać takich bzdur do głowy już teraz. Ja też jestem aktualnie w ciąży i niestety wiem, jak łatwo się nakręcić, ale po co się martwić na zapas, hm ? Nawet jeśli w Twoim przypadku ryzyko może być nieco wyższe, to absolutnie nie nastawiaj się, że dzidziuś rzeczywiście urodzi się chory, bo on czuje twoje zmartwienie. Spróbuj myśleć pozytywnie. :-)
odpowiedź 6 maja 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+4 głosów
Każda z nas może urodzić chore dziecko, nie ma gwarancji.
odpowiedź 18 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
+1 głos
nie słuchaj urodzisz zdrowe dziecko i tego sie trzymaj
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez użytkownika anna28 (17,780)
+1 głos
każdy możę urodzić
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
chyba mozesz spać spokojnie
odpowiedź 27 lipca 2016 przez użytkownika aksamitna1 (112,307)
0 głosów
Autyzm nie jest genetyczny. I nie dotyka tylko chłopców. Dziewczynki też chorują, chociaż rzadziej. Na razie o tym nie myśl, nie nakręcaj się.
odpowiedź 1 listopada 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...