Czy 3 letniemu dziecku można wyciąć migdały?

Moje dziecko ma przerost migdałów i nie wiem czy możne je wyciąć 3 letniemu dziecku. Naprawde się męczy.:-(
pytanie zadane 16 lutego 2016 w 3-4 lata przez użytkownika niezalogowany

11 odpowiedzi

+6 głosów
Tak. Ale może to prywatnie wyjść ok.6. 000 zł, a na NFZ musisz czekać 5 lat. Może też dojść do nie szęścia którego Ci nie życzę.
odpowiedź 16 lutego 2016 przez użytkownika niezalogowany
+6 głosów
Zapytaj innego lekarza, skonsultuj z jeszcze innym. Naprawdę. Jeden może się mylić, drugi może mieć inny pogląd, a trzeci może znajdzie sposób inny niż wycięcie. Migdały - mimo, że sprawiają naprawdę duże trudności, to są bardzo potrzebne. Moja dużo młodsza siostra też miała (niby) ich przerost. Lekarka mówiła, by wyciąć. A lekarz powiedział, że nie. Że dzięki nim mała choruje (często), ale "tylko" na zapalenie gardła, ewentualnie oskrzeli, a nie od razu niżej, czyli płuc. że migdały "wychwytują" drobnoustroje, zatrzymują i nie dają zejść niżej. Lekarzem nie jestem, nie znam się tak dobrze. Jednak tamten lekarz uratował niejedno życie i zdrowie, jest dziś ceniony i znany, a siostra dziś dorosła i zdrowa jak rydz. Z migdałami ;-)
odpowiedź 16 lutego 2016 przez użytkownika JoannaMamaLenki (1,813)
+6 głosów
Mój syn też miał przerost migdałow ale laryngolog odradził, bo był mały a te odrastają. Brał przez 3 miesiące jakiś syrop i się udało. Wróciły do normalnego stanu i kilka lat mamy juz spokój. 5 lat czekania to przesada chyba, bo koleżanka wycinała synkowi w zeszłym roku i czekała 7 miesięcy - normalnie na NFZ w szpitalu inie było na CITO. Najlepiej idz do lekarza otolaryngologa i on dokładnie powie co i jak.
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika daracz (48,398)
+5 głosów
Na pewno tak, jeśli boryka się nieustannie z nawracającymi infekcjami. Również wówczas jest to wskazane, gdy migdałki są przerośnięte – to zdarza się u dzieci często chorujących. Przerost tzw. trzeciego migdałka, czyli gardłowego, nierzadko powoduje częste zapalenia ucha środkowego. U małych dzieci jednak nie stosuje się całkowitego wycięcia migdałka, a jedynie jego zmniejszenie, powstałe w wyniku nacięcia. Wycięcie migdałków musi nastąpić również wówczas, gdy u dziecka co kilka miesięcy pojawiają się anginy. Same w sobie nie niosą dużego zagrożenia, jednak ich powikłania są już groźne dla zdrowia, gdyż mogą spowodować nie tylko zapalenie płuc, ale nawet powstanie ropnia okołomigdałkowego. O ile nie ma jednej właściwej rady na choroby migdałków, warto być świadomym, jak duże powikłania niosą za sobą powracające lub niewyleczone całkowicie anginy. I nieważne, czy pojawiają się w życiu dziecka, czy osoby dorosłej. Niezależnie od wieku są groźne. Nierzadko bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie, dlatego nie należy lekceważyć objawów silnego bólu gardła.
Z własnego doświadczenia wiem iż, odwiedzając córkę znajomej na oddziale leżało dużo dzieci w wieku 3-5 lat. Mam kilka znajomych,których dzieci są już dawno po zabiegu i zdecydowanie mniej chorują, poprawił się słuch(bo córka mojej znajomej przez ten przerośnięty migdał gorzej słyszała).Warto wyciąć lub zmniejszyć migdałek także jeżeli dziecko mówi przez nos, jest to tylko siedlisko bakterii. Przesyłam kompendium wiedzy na temat migdałków http://migdalki.net.pl/info/wycinac-migdalki/
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+4 głosów
W naszej rodzinie ostatnio dziewczynka miała wycinane migdały, właśnie trzylatka. Też miała przerost i bardzo często łapała infekcję gardła i ucha, do tego koszmarnie chrapała. Po wycięciu migdałów problem ustąpił. Wiem, że zabieg odbył się na NFZ, i wcale nie czekali kilka lat, a około pół roku.
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+4 głosów
Tak. Ale może to prywatnie wyjść ok.6. 000 zł, a na NFZ musisz czekać 5 lat. Może też dojść do nie szęścia którego Ci nie życzę.pozdrowienia
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika Nikola Niedziela (527) 2 zgłoszeń
+5 głosów
hmm.. wydaje mi się, że musi to lekarz obejrzeć, 3 lata to dość młode dziecko, a podobno niektórzy lekarze mają taki pogląd, że nie ma sensu wycinać 3 migdałka, bo i tak odrośnie... Może spróbuj jeszcze tutaj zadać pytanie lekarzowi: https://www.medpytania.pl/
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika niezalogowany
+4 głosów
z takimi pytaniami to trzeba wybrać się do lekarza
odpowiedź 1 marca 2016 przez użytkownika madziuńka (32,657)
to jest decyzja lakarza i rodziców
+1 głos
tak ale musza być wskazania do tego
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
+1 głos
Porozmawiaj z lekarzem. Wiele dzieci ma wycinane w tym wieku.
odpowiedź 21 czerwca 2016 przez użytkownika Małgosia (26,226)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...