Czym jest kolka niemowlęca?

pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w 0-6 miesięcy przez użytkownika żabcia83 (1,479)

26 odpowiedzi

+19 głosów
Ból spowodowany dyskomfortem w układzie pokarmowym. Objawia się specjalnym rodzajem płaczu, który pojawia się u malucha pod koniec dnia. Rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 3 tygodnia życia, nasila się do 8, zaś ustępuje około 12 tygodnia.
odpowiedź 20 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+18 głosów
Jest to ból przewodu pokarmowego odczuwany przez maluszka. Ustępuje około 3 miesiąca. Na kolkę dobre są masaże brzuszka lub specjalne kropelki
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+18 głosów
Kolka niemowlęca - częsta dolegliwość występująca u niemowląt, objawiającą się nadmiernym, napadowym, trudnym do ukojenia płaczem. Kolka nie jest żadną chorobą ustępuje zazwyczaj samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia. Nie ma tu znaczenia czy dziecko jest karmione sztucznie czy naturalnie,.
odpowiedź 20 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+19 głosów
Kolką określamy napadowy płacz, niedający się ukoić. Niemowlę zaczyna bardzo płakać, prężyć się i gwałtownie podkurczać nóżki, brzuszek dziecka jest powiększony i może być twardy. Atak kolki pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zwykle pojawia się ok. 3 tygodnia życia dziecka i trwa przez ok. 3 miesiące, choć niestety może też doskwierać starszym niemowlętom. Zazwyczaj występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najintensywniejsze napady kolki przypadają pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia. Na kolkę cierpią zarówno maluchy karmione piersią jak i mlekiem modyfikowanym.
Kolka nie jest chorobą, jest to jedynie przykra dolegliwość, która mija. Jednak warto, gdy nastąpi pierwszy atak kolki by dziecko zbadał pediatra i wykluczył inne przyczyny. Podobne objawy jak przy kolce występują przy niektórych chorobach układu pokarmowego jak np. niedrożności jelit czy przy infekcjach. U malutkich dzieci często jednym z pierwszych objawów infekcji jest właśnie ból brzuszka.
Przyczyny
Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania kolki. Zwraca się uwagę na kilka czynników, które mogą ją powodować:
niedojrzałość układu pokarmowego i związana z tym nieprawidłowa praca jelit
niedojrzałość układu nerwowego a kolka, jako wynik odreagowywania nadmiaru bodźców
przejedzenie, niemowlę zjada zbyt dużo pokarmu a jego niedojrzały układ pokarmowy nie radzi sobie z jego prawidłowym i sprawnym trawieniem
łykanie powietrza w czasie jedzenia, szczególnie u dzieci karmionych butelką, co może mieć związek ze źle dobranym lub słabej jakości smoczkiem
wrażliwość na niektóre pokarmy spożywane przez mamę karmiąca piersią, w szczególności nadwrażliwość na białko mleka krowiego
Jak zapobiegać?
Po pierwsze pamiętaj, że kolka nie jest chorobą a jedynie dolegliwością związaną z wiekiem, która mija. Pomimo iż nie ma żadnej gwarancji nawet przy zastosowaniu poniższych rad, że Twoje maleństwo nie będzie miało kolki warto pamiętać:
jeśli karmisz piersią dbaj by maluch dobrze się przysysał i nie łykał powietrza
karmiąc piersią dbaj by twoja dieta była pełnowartościowa i lekkostrawna
jeśli karmisz butelką, stosuj smoczki dobrej jakości, dostosowane do wieku dziecka i często wymieniaj je na nowe
dbaj by po jedzeniu dziecku się odbiło, dotyczy to szczególnie dzieci karmionych butelką, maluchy karmione piersią, które dobrze się przysysają często nie odbijają po jedzeniu
mieszankę przygotowuj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu
ogranicz dziecku ilość wrażeń w ciągu dnia
często przytulaj maluszka
często kładź niemowlę na brzuszku
 
Jak pomóc?
Kiedy rozpocznie się atak kolki, po pierwsze zachowaj spokój, weź maluszka na ręce i czule przytulaj ( możesz nosić dziecko w chuście), bliskość mamy na pewno troszkę złagodzi cierpienia malucha, niestety nie oznacza to ze maluszek przestanie płakać.
Możesz delikatnie masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub naprzemiennie brzegiem dłoni z góry na dół, czasami pomaga przyłożony do brzuszka termoforek lub ciepła kąpiel - ale pamiętaj niektóre maluchy w czasie napadu kolki nie dadzą się włożyć do wanienki.
 
Niestety nie ma żadnego cudownego specyfiku. Swojemu dziecku możesz pomóc łagodniej przejść ten okres będąc blisko niego a jedynym skutecznym lekiem na kolkę jest czas.
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
edycja 2 listopada 2013 przez użytkownika martusia2420
+18 głosów
martusia nic dodać nic ująć
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+18 głosów
Tak juz wszystko zostalo dokladnie opisane. na szczescie moje maluchy jej nie mialy.
odpowiedź 24 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+16 głosów
kolka niemowlęca - częsta dolegliwość występująca u niemowląt, objawiającą się nadmiernym, napadowym, trudnym do ukojenia płaczem. Kolka nie jest jednoznacznie zdefiniowanym zespołem chorobowym, ustępuje zazwyczaj samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia. Dotyczy dzieci karmionych naturalnie jak i sztucznie.
odpowiedź 2 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+15 głosów
ale czemu bardziej chłopcy mają kolki a dziewczynki czasem
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+12 głosów
Jest to niedojżąłośc układu pokarmowego dziecka, objawia się bołami brzuszka, ulewniem, zaparciami czy biegunkami naprzemiennie. Zarówno dzieci kp jak i dzieci karmione mm moga mieć kolki.
odpowiedź 10 stycznia 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+12 głosów
jest to napadowy płacz spowodowany bólami brzuszka
odpowiedź 26 stycznia 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

  1. Alexanndra

    184690 Punkty

  2. fikumiku

    139918 Punkty

  3. inreii

    130573 Punkty

  4. irena_mmm

    120823 Punkty

...