Kupki niemowląt karmionych piersią
Inaczej wygląda stolec maluszków przystawianych do piersi, a inaczej tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Kupki po mleku mamy mają konsystencję gęstej śmietany, są luźne, czasami miewają grudki, występują w kolorze musztardowym, jasnożółtym, złocistym, pomarańczowym, czasem nawet seledynowym. Charakteryzuje je kwaśny zapach, a w zetknięciu z powietrzem zielenieją. Jeśli ich konsystencja jest bardzo rzadka, niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę, co jest całkiem naturalne. Początkowo niemowlaki oddają stolec po każdym karmieniu, a nawet częściej. Im dziecko starsze, tym na ogół rzadziej brudzi pieluszkę.
Kupki po mleku modyfikowanym
Dzieci karmione sztucznie robią zdecydowanie twardsze, bardziej zwarte kupki. Stolce mają kolor jasnobrązowy lub jasnożółty (jasny kolor to wynik znacznej zawartości kazeiny w mleku), a ich zapach bywa nieco zgniły. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią, mogą mieć też problemy z zaparciami. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię na białko mleka krowiego i zalecić podawanie dziecku mleka sojowego lub innych mieszanek.
Kupka po mleku modyfikowanym z dużą zawartością żelaza
Jeśli dziecko pije mleko o dużej zawartości żelaza (np. HA) lub przyjmuje preparaty z żelazem, jego stolce mogą mieć zielonkawą lub nawet niemal czarną barwę. Chociaż przyjmuje się, że zielony kolor kupki to powód do niepokoju, w tym przypadku prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Warto tez pamiętać, że kupki mogą zielenieć po zetknięciu z powietrzem.
Kupka po nowych pokarmach
Po kilku miesiącach życia dziecka przychodzi czas na nowości w diecie. Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów zmienia się też zawartość pieluszki dziecka. Kupki stają się teraz bardziej gęste (w porównaniu z tymi po mleku matki), mają też intensywniejszy zapach. Ich konsystencja zaczyna przypominać plastelinę lub małe bobki, na początku można w nich też zauważyć niestrawione resztki obiadków czy deserków (to efekt przyzwyczajania się układu pokarmowego dziecka do nowych składników diety). Jeśli po kilku dniach nie nastąpi zmiana to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości, warto więc wrócić do mlecznej diety. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady pediatry. Zdrowe kupki dziecka na urozmaiconej diecie wyglądem przypominają stolce dorosłego człowieka, a ich kolor zależy od rodzaju zjedzonego pożywienia (po buraczkach mogą mieć czerwone zabarwienie, duża ilość marchwi barwi na pomarańczowo itd). Częstotliwość oddawania stolców jest różna. Za normę przyjmuje się od trzech dziennie do jednej na trzy dni. Dłuższe przestoje mogą świadczyć o zaparciu.
Kiedy kupka powinna niepokoić
Pierwszy alarm to nagła zmiana konsystencji kupki niemowlęcia (np. ze stałej w bardzo luźną), zmiana częstotliwości załatwiania się (dziecko zaczyna wypróżniać się bardzo często lub bardzo rzadko w porównaniu z poprzednimi tygodniami). W takim przypadku na pewno warto skonsultować się z pediatrą, gdyż tak nagłe zmiany mogą świadczyć o chorobie.
Niepokojące są też stolce z dużą ilością śluzu - może to świadczyć o stanie zapalnym w jelitach. Jeśli śluz pojawia się sporadycznie, nie jest groźny, lecz jeśli powtarza się przez wiele dni - należy skonsultować się z pediatrą.
Biała lub niemal biała kupka to zły znak. Odbarwienie stolca może wskazywać na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi. Konieczna wizyta u lekarza.
Jeśli w stolcu dziecka pojawia sie krew (w postaci cienkich niteczek, punkcików, kłaczków itp) może to świadczyć albo o rozerwaniu naczynka krwionośnego (w przypadku zaparcia) albo czegoś groźniejszego - krew w stolcu zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Kupa o czarnym lub ciemnozielonym zabarwieniu może świadczyć o krwi w kale, a co za tym idzie - np. chorobie jelit. Zanim jednak rodzice zabiorą dziecko do lekarza powinni zastanowić się, czy dziecko nie jadło ostatnio czegoś co mogłoby zabarwić stolec na tak ciemny kolor (np. jagody) lub czy nie podawali dziecku preparatów z żelazem. Jeśli tak - można poczekać kilka dni uważnie obserwując stolce dziecka.