Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

pytanie zadane 8 października 2015 w Inne przez użytkownika Sktzacik (100,686)

8 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
ja zmieniam około początku listopada
odpowiedź 4 grudnia 2015 przez użytkownika fikumiku (139,918)
wybrane 29 kwietnia 2016 przez użytkownika Sktzacik
+3 głosów
jedni zmieniają, gdy zaczną się przymrozki inni gdy spadnie pierwszy śnieg...
odpowiedź 8 października 2015 przez użytkownika Kiwi (34,513)
+2 głosów
Generalnie rzecz biorąc w warunkach zimowych opony zimowe przewyższają opony letnie we wszystkich parametrach związanych z bezpieczeństwem jazdy. Warto zaznaczyć, że zmiana opon letnich na zimowe jest szczególnie ważna, gdy samochód wyposażony jest w opony letnie typu „high performance” (opony o symbolach prędkości H - 210 km/h i wyższych, np. Dębica Furio). Wynika to z tego, że opony skonstruowane do eksploatacji przy bardzo wysokich prędkościach wymagają stosowania sztywniejszych mieszanek gumowych, które zmieniają właściwości już poniżej temperatury +1oC. Wtedy to guma przypomina bardziej plastik niż gumę i często dochodzi do poślizgów. W Polsce większość kierowców używa letnich opon typu „standard” o niższym symbolu prędkości T (do 190 km/h, np. Dębica Passio), dla których z punktu widzenia zmian właściwości mieszanki temperaturą graniczną jest +7oC. Tradycyjny okres stosowania opon zimowych to: „od Świąt Wszystkich Świętych do Świat Wielkanocnych”. Podsumowując, zmiennej aury za oknem nie można lekceważyć a wymiany opon na zimowe należy dokonywać w odpowiednim czasie. Najlepszym i najprostszym wskaźnikiem jest temperatura otoczenia. Kiedy zaczyna spadać do +7ºC znak, że czas na wymianę letniego ogumienia na zimowe.
odpowiedź 2 listopada 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+1 głos
Jak spadnie śnieg i są przymrozki.
odpowiedź 4 grudnia 2015 przez użytkownika bst (46,816)
+2 głosów
Kiedy pojawia się pierwsze przymrozki
odpowiedź 29 marca 2016 przez użytkownika Zielonomi (114,810)
0 głosów
Jak spadnie śnieg
odpowiedź 18 sierpnia 2016 przez użytkownika 777 (35,007)
0 głosów
Według mnie na początku powinna się zorientować jakie opony, masz teraz. Może to i głupie, ale ostatnio dopiero się spostrzegłam, że mam jedną oponę zimową. Przez poradnik https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/biezniki-opon-zimowych naprawdę dużo się o tym dowiedziałam. Najlepiej opony zmienić, kiedy bieżnik jest wytarty bardzo mocno lub gdy temperatura spada poniżej zera albo wtedy gdy spadł śnieg. Ja tak przynajmniej robię :D
odpowiedź 23 września 2018 przez użytkownika pralinkowa (420)
0 głosów
Zwykle w połowie listopada zmieniałam, w tym roku jednak zastanawiam się czy warto i na jakie. W marcu kupiłam nowiutkie conti cross, to jest dokładnie ten model https://www.continental-opony.pl/samochod/opony/conticrosscontact-lx i nawet jak szosa przymarzała nie było kłopotów z hamowaniem, teraz po deszczu też idealnie się trzymają jezdni. Dlatego nie wiem czy to w ogóle konieczne abym zmieniała na zimowe. Dla zasady chyba nie ma sensu. W razie ostrej zimy mam jednak na uwadze zakup, też od Continental, przekonałam się że to solidna marka.
odpowiedź 23 października 2018 przez użytkownika Vanesca (190)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...