Jak oszczędzać?

Lokata czy konto oszczędnościowe? Czy którakolwiek z tych opcji się dzisiaj opłaca?Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć zakładając jedno czy drugie. Nie wiem czy dokonać wpłaty jednorazowej czy co miesięcznej bo i w przypadku lokaty i konta oszczędnościowego masz i taką i taką możliwość. Poczytaj sobie o lokatach: https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/lokaty.html
Wszystko też zależy od ofert banku, nie każde są takie same, jakie zatem konto i bank proponujecie?
pytanie zadane 26 marca 2015 w Inne przez użytkownika magnolia (484)

19 odpowiedzi

+10 głosów
Ja mam w banku, którego nie chce mi się zmieniać oprócz konta zwykłego 2 konta oszczędnościowe. Kiedyś mięli fajne oprocentowanie (przeniosłam się z innego banku właśnie z tego powodu), a teraz słabe więc i nie ma co nazwy podawać bo nie polecam. Trzymam tam taką awaryjną gotówkę (niewielką kwotę), że gdyby szybko trzeba było to nie muszę lokaty zrywać, a zawsze jest jakoś oprocentowane. W tym samym banku mam fundusz inwestycyjny i co miesiąc inwestuję niewielką kwotę.
W BGŻoptima mam konto oszczędnościowe i tam również przelewam symboliczną kwotę w miesiącu. To taka moja skarbonka. Rzadko zaglądam i nie monitoruję czy się opłaca czy nie, ale chyba nie wychodzi tam najgorzej. Co miesiąc naliczają oprocentowanie standardowe i promocyjne.
Lokaty większość (powiedzmy 80%) mam na ideabank. Czyli tam gdzie nie trzeba zakładać konta by mieć lokatę. Jak się pierwszy raz zakłada tam lokatę to jest lepszy % aktualnie chyba 4. Podobnie działa getinonline ale tam oprocentowanie niższe.
Kiedyś monitorowałam szukałam gdzie lepszy %, przenosiłam pieniądze. a teraz mi się zwyczajnie nie chce. Poprzestałam na tym co napisałam wyżej i już. Nie śledzę rankingów.
I jeszcze odkładam w pracy na pkzp(pracownicza kasa zapomogowo pożyczkowa). To również traktuję jak skarbonkę.
ogólnie jestem za dywersyfikacją, czyli w różnych miejscach, w różnych bankach i na różnych zasadach trzymam pieniądze. Mam porobione zlecenia stałe i co miesiąc jakąś część wypłaty odkładam. Tyle ja :)
odpowiedź 27 marca 2015 przez użytkownika brzoza1126 (51,913)
+7 głosów
Czy lokata, czy konto oszczędnościowe zależy głównie, czy posiadasz aktualnie jakieś oszczędności i czy chcesz mieć dostęp do swoich pieniędzy przez cały czas, czy też mogą one poleżeć trochę dłużej. Lokaty zazwyczaj są lepiej oprocentowane, gdy wybierasz dłuższy termin, ale trzeba wziąć pod uwagę, że najczęściej tracisz odsetki, jeśli potrzebujesz nagle gotówki i ją zrywasz przed terminem. Natomiast do pieniędzy na koncie oszczędnościowym masz dostęp zawsze, bez utraty odsetek, ale najczęściej są niżej oprocentowane, niż lokaty. Ostatnio Getin Bank reklamuje swoje konto oszczędnościowe z gwarantowanym oprocentowaniem 4% do końca 2016 r., ale trzeba założyć również ROR z kartą i dokonywać transakcji z użyciem karty powyżej określonej kwoty.
Reasumując, jeżeli nie masz oszczędności, a chcesz zaoszczędzać jakąś kwotę co miesiąc, wygodniejsze będzie konto oszczędnościowe, natomiast jeżeli dysponujesz jakąś gotówką, której nie zamierzasz w jakimś okresie czasu wydatkować, korzystniej oprocentowana będzie lokata. Wydaje mi się jednak, że najlepiej w takim wypadku zdecydować się na obie formy oszczędzania, czyli większą część pieniędzy trzymać na lokacie, a jakąś rezerwę finansową zostawić sobie na koncie oszczędnościowym, tak na wszelki wypadek, gdyby były nagle potrzebne pieniądze. Tym bardziej, że konta oszczędnościowe (przynajmniej w większości banków) są bezpłatne.
odpowiedź 27 marca 2015 przez użytkownika Zabapacyna (30,724)
I wszystko zostało rzeczowo przedstawione.
+4 głosów
ja nie oszczędzam
odpowiedź 27 marca 2015 przez użytkownika efffciaa (59,752)
+5 głosów
W moim przypadku to konto oszczędnościowe 3 %. Mogą tam kwitnąć bo nie są mi na razie potrzebne.
odpowiedź 28 marca 2015 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+5 głosów
ja nie oszczędzam więc ci nie pomogę
odpowiedź 30 marca 2015 przez użytkownika efffciaa (59,752)
+5 głosów
Nie oszczedzam na lokatach po prostu trzymm na koncie.
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika mama30 (63,806)
+8 głosów
Mam założone konto oszczędnościowe na które co miesiąc wpłacam niewielką kwotę. Dodatkowo dzieci mają założone swoje konta na które wpłacamy im pieniążki
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika teresa211186 (19,943)
+5 głosów
żeby oszczędzać trzeba mieć najpierw co oszczędzać
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika tedi69 (9,923)
+4 głosów
Ja mam konto oszczędnościowe, ale myślę nad lokatą. Skoro masz wątpliwości, może warto udać się do doradcy finansowego?
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika marrika (29,451)
+5 głosów
Ja mam swoje konto a oprócz tego konto oszczędnościowe na którym trzymam pieniądze od swoich dzieci które dostają na urodziny,albo inne okazje.
odpowiedź 1 kwietnia 2015 przez użytkownika kasiula82 (25,524)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...