W jaki sposób radzić sobie z awanturami dziecka, które towarzyszą ubieraniu?

pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w 3-4 lata przez użytkownika mamaJasia (170)

38 odpowiedzi

+27 głosów
Przede wszystkim nie krzycz na dziecko, bo doprowadzisz tylko do pogorszenia już i tak napiętej atmosfery. Na początku ubieraj malucha w rzeczy łatwe do założenia, na przykład bluzkę bez skomplikowanych zapięć, z szerokimi rękawami. Wypróbuj tez kilka sposobów, a może jeden z nich okaże się skuteczny w przypadku twojego smyka. Zacznij udawać, iż samemu ubierasz się w ciuchy dziecka, to spowoduje, iż będzie chciało je odzyskać. Najlepszą formą nauki jest zabawa, więc pobaw się z dzieckiem w przebieranie misiów, czy lalek. Oswoi go to z tą czynnością. Pozwól też samemu decydować w co się chce ubrać,dając mu wybór.
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika niezalogowany
+24 głosów
u nas jak był problem ubieraliśmy się  poprzez zabawę, ganialiśmy się i gdy dogoniłam syna musiał założyć jedną rzecz i tak do skutku :-) czasochłonne ale skuteczne  . robiliśmy konkurs kto pierwszy - ta zabawa bardzo go motywowała, pozwól dziecku by mogło samo wybrać ubranko tylko nie z całej szafy, ty naszykuj 2 bluzeczki, 2 pary spodni, majteczek, skarpetek i chwal go na każdym kroku
odpowiedź 10 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+25 głosów
Prponuje z dzieckiem dzień wczesniej wieczorem  wybrac  z szafy rzeczy do ubrania. Oczywiście część niech wybierze mama a część dziecko - żeby poczuło się ważne i odpowiedzialne. Myślę, że nic się nie stanie jak czasami bluzka nie będzie pasować do spodni czy spódniczki ;-))))
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+24 głosów
Napewno rodzic nie może wyjśc z równowagi. Najlepiej ubierac się poprzez zabawę. I pozwolic dziecku wybrac ubranie. Np przygotuj dwie bluzeczki i zaproponuj aby samo zdecydowało, którą chce ubrac.
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+26 głosów
niech dziecko samo zdecyduje co ma ubrac. danie dziecku wolnej ręki w wyborze może zdziałać cuda!! można sie ubierać na czas i jak sie uda to nagrodą moga byc lody/ wypad  na ulubiony plac zabaw, albo co Ty uwazasz.  To działa- wiem, bo przerabiałm ten problem:)))) gonitwy byly zabawne, ale granice wytrzymalosci mamy...:)
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+26 głosów
Dawaj dziecku do wyboru ubranka, np. gdy nie chce założyć kurteczki, warto zapytać czy chce kurtkę czy np. płaszczyk , ma wtedy ono poczucie, że samo o czymś decyduje i czuje się ważne.
Na początek zapinane bluzy i ubrania nie mogą być zbyt ciasne, lepsze szersze, wtedy dziecku łatwiej się je zakłada.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+26 głosów
Jak radzić? Z uśmiechem, bez złości czy zdenerwowania. Najlepiej wymyślić jaką zabawę np. a gdzie schowała sie rączka, a gdzie jest nóżka, odwrócić uwage dziecka od ubierania, zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+23 głosów
spokojnie nie krzykiem to najważniejsze nic siłą. może niech sam spróbuje się ubrać
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+24 głosów
3-4 latki mogą ubierać się same, wtedy mniej się awanturują a przy okazji mogą coś udowodnić, jakie one są już duże; można robić wyścigi kto się pierwszy ubierze, albo może samo dziecko sobie wybierać ubrania spośród 2 czy 3 zestawów wskazanych przez rodzica
odpowiedź 27 września 2013 przez użytkownika napoleon (707)
+23 głosów
ja po prostu tłumacze, żę musi się ubrać, w piżamie nie można chodzić tylko spac, w ciągu dnia trzeba mieć spodnie, bluzke. z ubieraniem w kurtke nie ma problemu bo dziecko wie ze idzie na dwór:)
odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...