O czym powinny pamiętać przyszłe babcie?

Niedługo zostanę babcią, czy są jakieś zasady, o których powinnam pamiętać?
pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika babeczka (120)

48 odpowiedzi

+29 głosów
Po pierwsze musisz pamiętać o zasadzie nieudzielania rad, gdy nie zostaniesz o to poproszona. Powinnaś dostosować się do reguł wprowadzonych przez twoje dzieci dotyczące wnuków. Nie kwestionuj ich działań, a przede wszystkim tego nie rób w ich obecności.
Jeśli rodzice dziecka wprowadzili określone zasady dotyczące dyscypliny, respektuj je.
Traktuj każde z wnucząt indywidualnie i staraj się poświęcać im osobno czas. To pozwoli na wytworzenie silnej więzi. Uzgadniaj z rodzicami, w jaki sposób możesz obdarować malucha, gdy dziecko jest już starsze również możesz jego zapytać o zdanie. Pomagaj w opiece, kiedy jesteś potrzebna, ale pamiętaj, żeby nie poświęcać w tym całej swej osoby. Twoje potrzeby również są ważne!
Przede wszystkim nie zapominaj o regularnym kontakcie z wnukami. Gdy mieszkacie daleko od siebie, dzwoń do nich regularnie, ciekawym pomysłem jest również wysyłanie listów, które na pewno będą dla dziecka wyjątkowe. Również staraj się o regularne odwiedziny. Pomoże to wam pogłębić więzi, a dla rodziców maluchów może być oderwaniem od codzienności oraz odciążeniem.
Dobrym sposobem na uczestniczenie w ich życiu jest również organizowanie spotkań rodzinnych, które pomogą zbliżyć się całej rodzinie, a jednocześnie będą kojarzyć się z twoją osobą.
Chwal również swoje dzieci, iż dobrze radzą sobie z obowiązkami, to poprawi ich wiarę w siebie i pomoże stać jeszcze lepszymi rodzicami.
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika tatusiek68 (220)
+24 głosów
Pomoc mojej mamy była i nadal jest nieoceniona, ale gdy mój synek byl malutki działała mi niezmiernie na nerwy. Żadna matka nie znosi pouczania, krytykowania i mówienia że skoro wychowało się własne dzieci to wie się lepiej. Szanuj więc zdanie rodziców dziecka, nie naprzykrzaj się, ale uczestnicz w życiu wnuczka/i. Babcie są bardzo ważna zarówno dla maluszków, jak i ich rodziców. Doradzaj, gdy zostaniesz o to poproszona. Powodzenia w byciu babcią
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+26 głosów
że sa babciami a nie mamami dla wnuków :-)
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
ot i to jest strzał w 10 :) krótko i na temat:)
+26 głosów
By nie rozpieszczać za bardzo wnuków, bo później rodzice mają przez to problemy i dzieci też.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+25 głosów
Po pierwsze musisz pamietac ze ty jesteś babcią a nie mamą ;-) Nie dawaj rad w stylu - jak ty byłeś mały to robiłam to tak i tak ;-))) Nie narzucaj się z pomocą. Rodzice muszą się sami nauczyć wszystkiego na swoich błędach. Oczywiście w razie ich prośby słóż pomocą i dobra radą. W każdym razie daj rodzicom odczuc że zawsze mogą na ciebie liczyć.
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+25 głosów
bu dawać rady rodzicom, ale się nie wtracać i rozpieszczać wnuki z głową by nie działac na nerwy rodzicom
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+24 głosów
Babcie powinny pamietac o tym, żeby uszanować prośby zwyczaje przyszłych rodziców, nie wtrącać sie do wychowania, oczywiście rady sa jak najbardziej wskazane, i nie rozpieszczać za bardzo wnuków!
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+26 głosów
przede wszystkim babcie powinny zanowac zdanie i sposob wychowania jaki stosuja ich dzieci
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+25 głosów
nie straszyć dzieci i traktować wszystkie wnuki jednakowo
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+26 głosów
Babcia powinna być blisko, dawać młodym rodzicom poczucie, że w razie czego jest gotowa do pomocy, ale nie wtrącać się na siłę i nie krytykować ich sposobu postępowania
odpowiedź 25 września 2013 przez użytkownika wiśnia1ak (3,755)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...