Czy warto korzystać z chodzika?

pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w 1 roczek przez użytkownika Ania (164)

42 odpowiedzi

+19 głosów
chodzik warto mieć - nawet by mieć chwilę dla siebie. Pozatym dobry chodzik odpowiednio podtrzymuje dziecko, tył odpowiednio jest usztywniony,  cała powierzchnia stóp powinna przylegać do podłoża ( dziecko nie może odbijać się tylko na palcach). Każda zabawka, pomoc umiejętnie wykorzystywana nie szkodzi. dodatkowo są chodziki w formie pchaczy - np. kosiarki do trawy - ale też należy nawet baczniej uważać niż z zwykłym chodzikiem bo dziecko  łatwiej może się na nim wywrócić ( potrzebny jest nadzór osoby dorosłej i to ścisły jeśli dziecko nie umie chodzić). Poza tym dziecko nie można zmuszać do chodzenia- rozsądek dziecko samo wstaje zaczyna robić małe kroki, wtedy można pomyśleć o jakimkolwiek użyciu chodzika. Chodzik też nie nauczy dziecko chodzić a raczej zainteresuje inną opcją oglądania świata i przemieszczania się. Warto jednak mieć taką rzecz w domu.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
+18 głosów
Chodzik nie jest potrzebny. Raczkowanie jest ogromnie ważne dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego Twojego dziecka. Polega ono na wykonywaniu tzw. ruchów naprzemiennych (prawa rączka - lewa nóżka i na odwrót), które wzmacniają kręgosłup i mięśnie całego ciała. Dlatego dzieci, które długo raczkowały zazwyczaj mają proste nóżki i prawidłowo ustawione stopy. Jednak to nie koniec zalet raczkowania. Ten sposób przemieszczenia się stanowi również świetny trening dla mózgu malucha. Wykonywanie ruchów naprzemiennych prowadzi do tworzenia się połączeń nerwowych między lewą (logiczną) i prawą (twórczą) półkulą mózgu. Te z kolei umożliwiają współpracę półkul, która warunkuje prawidłowy rozwój, a w przyszłości umiejętność poprawnego pisania, czytania, czy liczenia. Ponadto raczkujący maluch uczy się również orientacji w terenie, zaczyna prawidłowo oceniać odległość i ćwiczy zmysł równowagi.
odpowiedź 6 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+17 głosów
chodzik nie teraz na to miejsce sa pchacze dziecko wstaje pcha i prztym stawia kroczki
odpowiedź 2 listopada 2013 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
+17 głosów
mój starszy syn (ma już 11 lat) śmigał w chodziku i nic mu nie jest, chłopak zdrowy że hoho, młodszego (skończył roczek) też dałam do chodzika i wręcz pomogło mi to w zachęceniu go do chodzenia, oczywiście wszystko z umiarem i rozsądkiem ale nie jestem przeciwniczką chodzików, zresztą każde dziecko jest inne i należy zwracać uwagę na jego indywidualne potrzeby...
odpowiedź 6 listopada 2013 przez użytkownika beti-bbr (308)
+17 głosów
chyba chodzik to nie najlepsze rozwiizanie.niech bedzie tylko wtedy uzywany, gdy syt jest eksttremalna, czyli dziecko potrafi chodzic, ale przewraca sie a musisz np wyjsc do toalety czy dokonczyc szybko zupę.
odpowiedź 29 listopada 2013 przez użytkownika gumiska (1,148)
+13 głosów
chodzic jest nie zdrowy dla malucha, uważam ze powinien być używany elentualnie w sporadycznych sytuacjach np. jak pisała wcześniej koleżanka : gdy musisz wyjść do toalety, a nie po to by  dziecko w nim jeździło niby "ucząc się chodzć"
odpowiedź 22 grudnia 2013 przez użytkownika bozena (55,908)
+14 głosów
uważam ze nie warto
odpowiedź 6 stycznia 2014 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+13 głosów
Podobno lepszy jest pchacz. Choc ja mialam chodzik i poki nie nauczyl si chodzic, to siwdzial w nim. Po obijal sciany, ale w koncu samodzielny. Po pewnym czasie wolal juz za paluszek , bo tak latwiej dosiegnac to co sie chce...
odpowiedź 21 marca 2014 przez użytkownika mama:-) Beata (26,836)
duzo mówi sie o wadach chodzików a mimo to są wciaż bardzo popularne wiecej mozna poczytac tutaj jak uzywanie chodzika wpływa min na mowe maluszka w przyszłosci
http://buba-bu.blogspot.com/2014/07/na-czworakach.html
+12 głosów
jestem przeciwniczka chodzika, moje dzieci nie używały, pięknie nauczyły się chodzić same. Chodziki są szkodliwe.
odpowiedź 9 grudnia 2014 przez użytkownika mama30 (63,806)
+11 głosów
ZDECYDOWANIE NIEEEE!!!
odpowiedź 18 stycznia 2015 przez użytkownika Monia8510 (29,845)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...