Jak leczyć płaskostopie ?

Mój 3,5-letni synek ma płaskostopie.
pytanie zadane 23 sierpnia 2013 w 3-4 lata przez użytkownika mateczka (170)

24 odpowiedzi

+22 głosów
Do 4. roku życia dzieci mają tak zwane fizjologiczne płaskostopie, które jest zjawiskiem normalnym. Stopy malucha są krótsze i szersze niż u osoby dorosłej, a podbicie wypełnia poduszeczka z tłuszczu. Aby wpłynąć na prawidłowy rozwój stopy konieczne są ćwiczenia. Szczególnie polecane jest chodzenie boso po różnych podłożach: trawie, piasku, kamyczkach. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy są one pozbawione szkła i innych niebezpieczeństw.
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika małgorzata (633)
+19 głosów
warto iść do ortopedy, uczęszczać na rehabilitacje , ćwiczyć z dzieckiem ( wg wskazań lekarza) są to ćwiczenia  polegające na chodzeniu boso po różnych płaskich i nierównych powierzchniach, chodzenie na palcach, piętach, bokach stóp itp. czasami wskazane jest stosowanie wkładek ortopedycznych lub  ortopedycznych butów
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+20 głosów
zastosuj wkładki ortopedyczna do bucików dziecka.
Ćwicz  z dzieckiem kulanie piłki na boso, podnoszenie  chustki, podawanie sobie pluszaków i niech dziecko chodzi jak najczęściej na boso i na paluszkach.
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika Elina (2,375)
+13 głosów
dobre są różnego rodzaju ćwiczeni wyginanie nóżek do środka, na zewnątrz i chodzenie na bokach.łapanie nie dużych rzeczy palcami i tp.
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika monikadkr (50,555)
+20 głosów
Na razie się tym nie martw - do 4-4,5 lat dziecku się stopa jeszcze rozwija i to sie może zmienić. Ale nie możesz tego lekcewarzyć - powiedz o tym lekarzowi na pewno zaleci dodatkowe ćwiczenia (stanie na palcach, na piętach itp)
odpowiedź 16 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+20 głosów
Dokładnie, płaskostopie stwierdza się dopiero około 4-5 r. ż.
Prędzej nie należy nic z tym robić, gdyż jest to płaskostopie fizjol. Ale warto stymulować stópki dziecka do lepszego rozwoju. W tym celu fizjoterapeuci polecają przede wszystkim zabawy stópkami dziecka od pierwszych chwil, łaskotanie, masowanie, dotykanie różnymi fakturami - szorstkimi, miękkimi...
Później jak najwięcej na boso! A jak już dziecko musi mieć but, to żaden profilaktyczny, ortopedyczny (czasy tombuta minęły bezpowrotnie, choć producent broni się rękoma i nogami), tylko z miękką podeszwą taką, którą można wyżąć jak pranie, szeroki nosek i zapiętek - nic więcej. Dobrze, jeśli but jest sznurowany - wtedy można lepiej dopasować go do stopy.
odpowiedź 19 września 2013 przez użytkownika monika.kc (1,268)
+18 głosów
jeszcze za wcześnie by to stwierdzić to naturalne kupuj wyprofilowane buciki z taką wysepką na brzegu wkładki. warto wybrać się do ortopedy jeśli masz wątpliwości
odpowiedź 21 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+18 głosów
ćwiczenia, buty ortopedyczne, odpowiednie wkładki
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+17 głosów
U małych dzieci płaskostopie jest fizjologią. Trzeba zacząć się martwić, jeśli dziecko „nie wyrosło” z niego do 4. roku życia. Płaskostopia nie należy lekceważyć. Nieleczone może powodować problemy z poruszaniem się i utrzymaniem właściwej postawy ciała, gdyż stopy nie mogą właściwie amortyzować obciążenia.

Polecamy: Siatki centylowe dla dzieci do 5. roku życia

Gimnastyka korygująca

Terapię należy rozpocząć od ćwiczeń wysklepiających stopę. Gimnastyka powinna być systematyczna, wykonywana codziennie przez co najmniej 10 minut.
Przykładowe ćwiczenia:
•Jednym z najprostszych ćwiczeń jest podparcie się o oparcie krzesła i stawanie, na zmianę: raz na palcach, raz na piętach.
•Inne ćwiczenie polega na podnoszeniu przedmiotów palcami stóp.
•Można także oprzeć stopę na podłodze na pięcie, a następnie robić kółka palcami u nóg (lub odwrotnie – stać na palcach, a kręcić piętą).
Pływanie także działa dobroczynnie na proces korekcji stóp. Ćwiczenia wzmacniają więzadła i mięśnie stopy, co pomaga trzymać kości stopy we właściwym ułożeniu. Mogą być one przydatne zarówno w zapobieganiu płaskostopiu jak i w jego leczeniu.

Płaskostopie u dziecka jest problemem, jeśli nie mija po czwartym roku życia. Nie należy go ignorować, może bowiem skutkować problemami zdrowotnymi.

Polecamy: Pierwsza lekcja pływania

Wkładki ortopedyczne - ważny element terapii

Przy rozpoznanym płaskostopiu konieczne jest noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, wyprofilowanych specjalnie na konkretną stopę. Wkładki sprawiają, że stopa znajduje się we właściwym ułożeniu, co umożliwia stanie i chodzenie. Można je stosować do praktycznie każdego rodzaju butów oprócz klapek. Regularne noszenie wkładek sprawia, że stopa się modeluje, dlatego trzeba je co pewien czas wymieniać, dopasowując je do aktualnego wysklepienia stopy. Oczywiście noszenie wkładek nie zastąpi ćwiczeń – tylko terapia, która zawiera obydwa te elementy, ma szanse na powodzenie. Czasami dodatkowo stosuje się aparaty korygujące paluch.

Ważnym elementem w walce z płaskostopiem jest noszenie odpowiednich butów. Obuwie powinno być wygodne, nie za małe, najlepiej na grubej i solidnej podeszwie, z szerokim noskiem, który nie uciska palców. Osoby zmagające się z płaskostopiem powinny mieć buty ze sztywnym zapiętkiem oraz, najlepiej, na niezbyt wysokim obcasie. Unikać też należy długotrwałego stania lub biegania.

Im wcześniej, tym lepiej

Walka z płaskostopiem może być często mozolna, zwłaszcza jeżeli nieprawidłowe wysklepienie stopy zostanie późno rozpoznane. Podstawą w korekcji zbyt płaskiej stopy są wkładki ortopedyczne i ćwiczenia oraz prawidłowe obuwie. Takie postępowanie przynosi rezultaty u większości osób, oczywiście jest wszystko robi się systematycznie. Operacyjne leczenie płaskostopia to rzadkość.
odpowiedź 6 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+19 głosów
Płaskostopie czyli nieprawidłowe wysklepienie stopy może za sobą pociągać wiele nieprzyjemnych konsekwencji utrudniających przede wszystkim lokomocje, a czasem prowadzących do zmian zwyrodnieniowych, których jedynym leczeniem jest zabieg operacyjny.
W przypadku wystąpienia płaskostopia leczenie opiera się na leczeniu zachowawczym. Wskazana jest konsultacja ortopedyczna oraz fizjoterapeutyczna w celu potwierdzenia rozpoznania i ustalenia prawidłowego planu rehabilitacji. Właściwie dobrane i w miarę wcześnie rozpoczęte leczenie zmniejsza objawy, a często nawet doprowadza do całkowitego wyleczenia.
Podstawą wyleczenia są ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp oraz korygujące ich prawidłowe wysklepienie. Leczenie w nieco cięższych przypadkach można wspomagać poprzez zastosowanie wkładek korygujących bądź butów ortopedycznych. Ostatnim z możliwych rozwiązań jest leczenie operacyjne stosowane w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło założonego efektu, a zmiany mają postać utrwalonych zmian.
odpowiedź 21 października 2013 przez użytkownika dorota147 (1,838)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

  1. Alexanndra

    184690 Punkty

  2. fikumiku

    139918 Punkty

  3. inreii

    130573 Punkty

  4. irena_mmm

    120823 Punkty

...