Jak czyścić uszka niemowlęcia?

pytanie zadane 22 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika słoneczko72 (1,823)

39 odpowiedzi

+21 głosów
Prawidłowa higiena uszek niemowlaka polega na codziennym myciu widocznej części muszli małżowiny usznej przy użyciu zwilżonego wodą rożka ręcznika czy pieluszki tetrowej. Niewskazane jest stosowanie patyczków do uszu. Zalegającą w uszkach niektórych maluchów woskowinę usuwa się specjalnymi zmiękczającymi kroplami, które zaleca lekarz.
odpowiedź 22 sierpnia 2013 przez użytkownika małgorzata (633)
+24 głosów
U nas sprawdza się preparat do uszu Vaxol, raz na tydzień psikamy go do uszu naszego 4-latka i nie mamy problemu z zalegającą woskowiną.
odpowiedź 11 września 2013 przez użytkownika sweetdreams (492)
+20 głosów
ja myje moimi małymi paluszkami zamoczonymi wodą nie używam patyczków
odpowiedź 12 września 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
+21 głosów
Ja uszka coreczki myje wacikiemnasaczonym w wodzie z mydelkiem. Oczywiscie tylko widoczna czesc uszek. Jak na razie w woskowina nie bylo problemu. Za uszkami moze zbierac sie taki bialy tlustawy nalot-to polozna doradzila mi zeby przed kapiela patyczkiem nasaczonym oliwka zetrzec bo to jest tluste i najlepiej tym schodzi. wtedy umyc i dkladnie osuszyc
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+21 głosów
Nie stosowałam patyczków z obawy, zreszta jak sie okazuje słusznie.
mokra pieluszką przemywałam uszka mojemu maluszkowi
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+20 głosów
czyści się tylko widoczną częsc uszka. najlepiej pieluszką tetrową. Absolutnie odradzam stosowanie patyczków. Nie są one przeznaczone dla dzieci
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+21 głosów
Ja tez myję swoimi paluszkami ;-) potem wycieram ręcznikiem i raz w tygodniu psikam Vaxolem
odpowiedź 14 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+20 głosów
Ja nasączam waciki wodą , nigdy nie wkładam patyczków do uszu. Przemywam tylko małżowinę zewnętrzną.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+19 głosów
są specjalne płyny do czyszczenia uszu do kupienia  w aptece na pewno nie należy używać patyczków do uszu chyba ze do wyczyszczenia małżowiny usznej ale można równie dobrze zrobić to brzegiem ręcznika nigdy nie wkładamy patyczków do uszu do środka ucha nawet dorosły nie powinien to robić po w ten sposób wpycha zanieczyszczenia do wnętrza ucha
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+19 głosów
Podczas toalety nie wkładaj do ucha malca żadnych patyczków czy wacików, bo w ten sposób możesz nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, ale również wepchnąć woskowinę w głąb ucha, doprowadzając do zatkania przewodu słuchowego. Nagromadzona woskowina stworzy wówczas czop – malec będzie gorzej słyszał, może też dojść do infekcji.

Korek woskowinowy może pojawić się także wtedy, gdy zaniedbasz higienę i nie będziesz usuwać na bieżąco wypływającej z uszu wydzieliny.

Czyszczenie uszu niemowlęcia krok po kroku
Ułóż malca na przewij aku w ten sposób, byś miała swobodny dostęp do jego uszka (najlepiej, by leżał na boku).
Owiń palec wskazujący miękkim materiałem (może to być wacik albo bawełniana szmatka) namoczonym w ciepłej wodzie.
Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Potem świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca miękkim ręcznikiem lub pieluszką tetrową.
Obróć malca na drugi bok i powtórz te czynności.

Uwaga: 1–2 razy w tygodniu warto zaaplikować do każdego uszka kilka kropel preparatu  usuwającego nadmiar woskowiny. To zapobiegnie tworzeniu się korka woskowinowego. Nie rób tego częściej – niedobór woskowiny może prowadzić do wysychania oraz łuszczenia się skóry w przewodzie słuchowym.

Usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny sprawi też, że zostanie ona ponownie szybko wyprodukowana, co może zaburzyć proces jej produkcji.
odpowiedź 7 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...