Jak postępować, gdy dziecko uderzy się w głowę?

pytanie zadane 21 sierpnia 2013 w Inne przez użytkownika niezalogowany

41 odpowiedzi

+26 głosów
Należy dokładnie obejrzeć dziecku głowę i sprawdzić, czy nie ma śladów krwi i siniaków. Jeżeli maluch nabił sobie tylko guza, warto przyłożyć w to miejsce zimny kompres. Po pogotowie bezzwłocznie trzeba zadzwonić, gdy maluszek stracił przytomność, ma fioletowe zasinienia w okolicy twarzy, szyi lub uszu, głęboką ranę, nudności i wymioty. Natomiast jeśli dziecko uderzyło się w głowę spadając z wysokości, a dodatkowo skarży się na ból pleców lub nie może wstać, nie można pozwolić mu, by się ruszało. Należy stabilizować jego głowę i w takiej pozycji czekać na przyjazd ratowników.
odpowiedź 21 sierpnia 2013 przez użytkownika kokarda (760)
+24 głosów
obserwować zachowanie dziecka, czy nie ma zaburzen w chodzeniu, mówieniu itp. Głowa to poważna sprawa
odpowiedź 13 września 2013 przez użytkownika mary (11,690)
+22 głosów
Należy przede wszystkim sprawdzic, w którą częśc głowy dziecko się uderzyło. Czy nie ma krwi. Jeśli tylko guz należy czym szybciej przyłożyc zimny kompres w celu zmniejszenia opuchlizny. Obserwuj dziecko czy nie ma problemow z chodzeniem, zachowaniem równowagi, mową. Czy nie pojawila się biegunka, mdłości czy wymioty. Jeśli jedno z powyższych się pojawi należy od razu zabrac dziecko do lekarza. Przez około 2 godziny nie kladx dziecka spac. Zabaw go jakąś zabawką, albo wymyśl jakąś zabawę, albo go czymś zając. Nie pytaj też go co chwilę jak się czuje. I najważniejsze, chociaż chyba najtrudniejsze - ZACHOWAJ SPOKÓJ. Twoje lęki udzielają się dziecku. Ono w momencie uderzenia potrzebuje twojego wsparcia a nie paniki.
odpowiedź 15 września 2013 przez użytkownika daracz (48,398)
+24 głosów
Trzeba obserwowac dziecko pzrez jakis czas. Jeśli zacznie wymiotować, jest inne w zachowaniu natychmiast tzreba udać sie do lekarza.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika mama1 (3,610)
+24 głosów
ja dodam, że jeśli upadek był przed wieczorem, dziecko się nie skarży lub nie ma widocznych objawów jak poniżej koleżanki opisały to i tak najważniejsza jest obserwacja - nie pozwólmy zasnąć dziecku po uderzeniu w głowę co najmniej 1 godzinę.
odpowiedź 17 września 2013 przez użytkownika niezalogowany
+23 głosów
Obserwować dziecko czy nie zachowuje się dziwnie. Czy nie jest senne. Ale przede wszystkim obejrzeć dokładnie główkę
odpowiedź 18 września 2013 przez użytkownika martusia2420 (53,460)
+23 głosów
obserwuj zachowanie dziecka. Jeżeli coś cie zaniepokoi od
razu idz do lekarza.
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika Melka76 (26,953)
+25 głosów
nalezu obejrzec miejsce uderzenia sprawdzic czy nie ma uszkodzenia i przbeicia skory. Jezeli jest rozcieta rana idalabym sie do lekarza, jezeli nie trzeba obserwowac dziecko, źrenice, czy nie wymiotuje zeby wykluczyc wstrzasnienie mozgu
odpowiedź 22 września 2013 przez użytkownika sylwia n (12,526)
+23 głosów
należy sprawdzić czy nie ma rany, jeśli jest lepiej udac się do lekarza, jeśli jest guz to słyszałam od raownika medycznego ze nie stosuje się zimnych okładów bo mogą powodować zakrzeby krwi. trzeba obserwować dziecko czy nie wystepuja jakies zaburzenia. głowa, mózg to powazna sprawa, nie należy tego bagatelizować.
odpowiedź 12 października 2013 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+22 głosów
ja oglądam, przykładam zimny okład i obserwuje dziecko jak sie zachowuje
odpowiedź 19 października 2013 przez użytkownika mama Milena (50,647)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...