jak nauczyć dziecko robić kupę do kibelka

Cześć,
mojej córce zdarza się robić kupę w majtki. I generalnie ma problem, żeby wypróżnić się do toalety. Czy są jakieś sposoby, żeby ją tego nauczyć?
pozdrawiam
Magda
pytanie zadane 13 marca 2014 w Powyżej 4 lat przez użytkownika niezalogowany

18 odpowiedzi

+9 głosów
Podbijam pytanie. Sama chciałabym znać odpowiedź. Mogę Cię jedynie wesprzeć, ze nie jesteś jedyna z tym problemem... Mimo tego, że  wszyscy bardzo się staramy, to mój syn 5-latek nadal potrafi "nie zdążyć" do toalety. Jednak bardzo się stara i jest już znacznie lepiej, niż gdy miał 4 lata. Mój 3-latek rzadko kiedy zdąży... Myślę, że po prostu każde dziecko nauczy się tego w swoim czasie i nie można siebie i dziecka za bardzo stresować. Presja może być szkodliwa dla wszystkich. Nie można dziecka zostawić samemu sobie, ale nie można też za bardzo naciskać. Niektóre dzieci od pierwszego roku życia ładnie załatwiają wszystkie potrzeby na toaletkę, a niektóre niestety nie...
odpowiedź 13 marca 2014 przez użytkownika niezalogowany
+9 głosów
Też mi się wydaje, że trzeba to przeczekać. Nie ma żadnej cudownej metody, która nauczyłaby Twoje dziecko załatwiać się di kibelka. Najważniejsze to nie karcić dziecka, żeby jeszcze bardziej się nie zablokowało.
odpowiedź 13 marca 2014 przez użytkownika adata22 (32,456)
+8 głosów
Najpierw do końca przejść etap z pampersa do nocnika, a dopiero, gdy juz nie będą się zdarzać przypadki kupy w majtkach, przechodzić z nocnika na toaletę. Nocnik dla małego dziecka jest wygodniejszy. Dopóki nie chodzi do szkoły może korzystać z niego, a nie z toalety
odpowiedź 13 marca 2014 przez użytkownika svetomir (2,573)
+8 głosów
A słyszałyście o kibelkowych piosenkach? Podobno pomagają...
odpowiedź 18 marca 2014 przez użytkownika kalafior (823)
+7 głosów
Odnalazłam jeszcze bardzo fajny list i odpowiedź eksperta o tym problemie kupa w majtki zamiast w nocnik http://www.ekorodzice.pl/kupa-w-majtki-zamiast-na-nocnik,40,94,1231.html
odpowiedź 18 marca 2014 przez użytkownika kalafior (823)
+7 głosów
mysle ze i przy tym trzeba tyle cierpliwości ile przy uczeniu dziecka siusiania do nocnika. trzeba tłumaczać, tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć. nie stresować zeby nie odnieść przeciwnego efektu. czesto tak słyszę od znajomych ze dziecko sika juz do toalety a kupkę robi w majtki. musi minąc i już.
odpowiedź 24 czerwca 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+8 głosów
U nas w nauce nocnikowania pomógł taki nocnik, który grał melodyjki za wysiusianie się i zrobienie kupki. Moja po trzech dniach załapała a potem sama chciała na kibelek - no bo jest już duża. Co prawda zdarzyło jej się dwa razy zrobić niespodziankę do majtek, ale tłumaczyłam jej wtedy, że tak się nie robi bo śmierdzi, brudne są majtki i nie ma muzyczki. W pierwszym przypadku okazało się, że mała zapomniała, że nie ma pieluszki. Zatem tłumaczyć i rozmawiać z dzieckiem. Ewentualnie można powiedzieć coś w stylu: "A wiesz, że Ola (imię dziecka, które nasze dziecko zna) robi kupkę do nocnika/ ubikacji?" "Bo jest duża, bo duże dzieci tak się właśnie załatwiają" itp. :)
odpowiedź 29 lipca 2014 przez użytkownika Joasia30 (8,236)
+8 głosów
Moja sąsiadka przekupiła dziecko lalką. Obiecała jej zabawkę, gdy dziecko będzie się załatwiać w toalecie. Pomogło.
odpowiedź 4 października 2014 przez użytkownika marrika (29,451)
+7 głosów
moje dzieci sadzałam do ubikacji , nocnika mało używaliśmy , mamy nakładkę na toaletę i tam lepiej im się robi kupę. Jak zrobili raz na dużą ubikację potem już było z górki.
odpowiedź 14 grudnia 2014 przez użytkownika mama30 (63,806)
+6 głosów
u nas nie był większego problemu tym.
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,782 odpowiedzi

...