Jak sprawić aby dziecko w przyszłości nie wymuszało wszystkiego i nie wpadało w histerię?

behawiorysta od dzieci. Na co zwracać uwagę już w pierwszych miesiącach życia niemowlaka. Jak nauczyć dziecka cierpliwości? czy karmić na żądanie czy przyzwyczajać do stałych pór karmienia. Co zrobić aby dziecko przespało całą noc?
pytanie zadane 20 lutego 2014 w 0-6 miesięcy przez użytkownika niezalogowany

16 odpowiedzi

+11 głosów
Dziecko nie jest jak komputer, nie da się go zaprogramować, ma być takie lub inne. Najważniejsze aby dziecko, kochać i aby ono to czuło.
To rodzic musi się nauczyć cierpliwości i konsekwencji:)
odpowiedź 21 lutego 2014 przez użytkownika rzepcia (210)
Ja bardzo kocham swoje dziecko i nie mam wątpliwości że ono też to czuje natomiast dziecko w bardzo łatwy i prawie nie zauważalny dla "rozczulonego" rodzica może zacząć pewne rzeczy wymuszać swoim nie kontrolowanym zachowaniem: histerią, płaczem, grymasem. Sęk w tym żeby tak nauczyć cierpliwości żeby ono wiedziało że na wszystko jest odpowiedni czas i moment.
+9 głosów
moja córka przespała pierwszą całą noc po 2 urodzinach i tak już zostało - całe szczęście! na początku karmienie na żądanie dopiero po jakimś czasie stałe pory ale to nie ma wpływu na wymuszanie dziecka w późniejszym życiu. po prostu tłumaczyć dziecku co wolno a co nie i uczyć cierpliwości! nie musisz lecieć od razu na zawołanie dziecka nic mu się nie stanie jak chwilę poczeka ale zacznij od 10 sekund i stopniowo wydłużaj maks minutę i pod warunkiem że dziecku nic się nie dzieje i nie potrzebuje natychmiastowej pomocy
odpowiedź 22 lutego 2014 przez użytkownika Mama Kini (40,494)
+9 głosów
każde dziecko wychowuje rozwija się inaczej nie można niczego zaplanować
odpowiedź 24 lutego 2014 przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)
Dokładnie tak - karm na żądanie, spełniaj potrzeby - to pomaga wytworzyć silną więź emocjonalną (a mamy na to czas tylko do 3 r.ż.). Cierpliwości nie można nauczyć niemowlaka - jeśli płacze to teraz natychmiast jest mu źle i trzeba mu pomóc. Dziecko nie umie odraczać ani nagrody ani ulgi. Na to będzie czas później. To "stara szkoła" - karmienie co 3 godziny i "nie noszenie bo się przyzwyczai". Myślę, że jak zacznie być dzieckiem "interaktywnym" to wtedy będzie czas na uczenie go reguł (stałe pory posiłków, reguły zachowania).
+7 głosów
Nie ma chyba złotego środka, aby skutecznie temu zapobiec.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika hkama (38,207)
+7 głosów
najważniejsza jest miłość i wyrozumiałość rodziców. Dziecko nie jest po to aby spełniać nasze oczekiwania. Ponadto już od pierwszych chwil jest ono samodzielną istotą, którą my rodzice wychowując powinniśmy przede wszystkim wspierać i zachęcać do prób.
Nie każdego da się nauczyć cierpliwości tak jak nie każdego da się nauczyć okazywania złości.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+7 głosów
ale gdzie jest granica między tym co w danej chwili naprawdę potrzebuję a tym co chce na tzw. "5 minut"?
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika niezalogowany
+6 głosów
tego chyba nawet samo dziecko nie wiem, nie uważam aby dzieci robiły to specjalnie. Tak jak my dorośli, czasem coś się wydaje być super i fajne a gdy już się z tym zaznajomimy to okazuje się że wcale to takie fajne nie jest.
odpowiedź 30 listopada 2014 przez użytkownika Alicja (23,569)
+7 głosów
dużo daje sam charakter dziecka, a także postępowania rodziców w stosunku do dzieci
odpowiedź 1 grudnia 2014 przez użytkownika aniunia811 (48,406)
+6 głosów
trzeba dziecko wychowywać z głową, nie dawac mu od początku wszystkiego czego zapragnie, nie ustepowac wiecznie, stawiac granice, dawac wskazówki, dobre rady, KOCHAC , będzie ok ;-)
odpowiedź 18 grudnia 2014 przez użytkownika olamama2 (66,862)
+6 głosów
Oj też mi się wydaje, że nie wszystko można ustalić, nauczyć, a nawet jeśli to jakim kosztem?
Ogólnie rzecz biorąc najważniejsza we wszystkim jest moim zdaniem konsekwencja
odpowiedź 13 stycznia 2015 przez użytkownika sylwiaa (15,677)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...